Notowania

żłobki w polsce
09.08.2012 15:15

Żłobki w Polsce. Ponad 310 tys. zł na utworzenie nowych placówek

Ponad 310 tys. zł otrzymają samorządy Tarnobrzega i Krosna na utworzenie żłobków w ramach drugiej tury rządowego programu Maluch 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(damircudic/iStockphoto)

Ponad 310 tys. zł otrzymają samorządy Tarnobrzega i Krosna (podkarpackie) na utworzenie żłobków w ramach drugiej tury rządowego programu _ Maluch 2012 _. W tych miastach powstanie 65 nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do 3. roku życia.

Dotychczas w Tarnobrzegu w ramach programu _ Maluch _ powstało 120 miejsc w żłobkach dzięki wsparciu w wysokości ponad 883 tys. zł. Samorząd przeznaczył te środki na dostosowanie już istniejącego budynku przedszkola na potrzeby żłobka. Jest to najwyższe wsparcie w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś, w ramach II tury programu Tarnobrzeg otrzyma 288 tys. zł dotacji, które przeznaczy na budowę nowego żłobka. Miejsce znajdzie w nim 40 maluchów w wieku do lat 3.

Natomiast samorząd Krosna za 22,5 tys. zł dotacji zamierza rozbudować istniejący od ubiegłego roku miejski żłobek, przystosować w nim pomieszczenia do przyjęcia najmłodszych podopiecznych oraz kupić do niego wyposażenie. Dzięki wsparciu ma powstać tam 25 nowych miejsc dla maluchów. Do tej pory Krosno skorzystało ze wsparcia finansowego resortu w wysokości prawie 140,5 tys. zł. Za te pieniądze zmodernizowano i wyposażono istniejący żłobek, gdzie miejsce znalazło 125 dzieci.

W ramach drugiej tury konkursu _ Maluch 2012 _ Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyłoniło 25 ofert z 11 województw, na łączną kwotę ponad pięciu mln zł. Oferty zakładają powstanie ogółem 804 miejsca (łącznie z pierwszą turą konkursu ponad 3,3 tys. miejsc) w żłobkach, w klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

Na Podkarpaciu w ramach pierwszej tury konkursu _ Maluch _ powstało 515 miejsc w żłobkach dla najmłodszych za łączną kwotę prawie 2,5 mln zł dotacji z ministerstwa.

W 2009 roku, czyli przed rozpoczęciem programu, który ruszył w 2011 roku, w całym województwie było 1152 miejsca w 13 żłobkach i 29 w oddziałach żłobkowych. Samorządy nie muszą podawać takich statystyk do wojewody, stąd też brak aktualnych danych.

Program _ Maluch _ jest elementem polityki prorodzinnej rządu. Ma wspierać rodziny w opiece nad dziećmi do lat 3, m.in. przez dofinansowanie do tworzonych przez gminy miejsc opieki.

Czytaj więcej w Money.pl
Depresja i stres. Gdy za bardzo dba się o dziecko Rodzice, a w szczególności matki, są obecnie bombardowane przez dobre rady, jak wychowywać dzieci. Ale tu też nie można przesadzać.
Od razu wiadomo, czy dziecko zacznie pić Dzięki badaniu aktywności mózgu dziecka można przewidzieć, czy będzie ono skłonne do upijania się w wieku nastoletnim.
Przepis na szczęśliwe dzieciństwo Dzieciństwo jak z bajki? Tak, to jest możliwe! Jak sprawić, aby nasza pociecha była szczęśliwym i spełnionym maluchem? Oto lista rzeczy, które powinno zrobić każde dziecko zanim ukończy 12 lat! The National Trust opublikowało listę 50 rzeczy, które powinno zrobić każde dziecko! Co się na niej znalazło?
Tagi: żłobki w polsce, żłobek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz