Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złotówka za złotówkę z akceptem komisji sejmowej

0
Podziel się:

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory, ale będą je otrzymywać pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium.

Złotówka za złotówkę z akceptem komisji sejmowej
(Fotolia)

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory; będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium - wynika z tzw. projektu "złotówka za złotówkę". W środę projekt poparła sejmowa komisja.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przygotowanego w MPiPS odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Projekt realizuje jedną z zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.

Jak wyjaśniła wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, projekt wprowadza zasadę "złotówka za złotówkę", dzięki której przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków rodzinnych nie będzie automatycznie oznaczało utraty tych świadczeń.

Obecnie rodzina, która przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem) choćby o złotówkę, traci wszystkie zasiłki rodzinne. Od początku przyszłego roku - kiedy ma wejść w życie projektowana nowela - wypłata tych zasiłków będzie pomniejszona tylko o kwotę przekroczenia progu dochodowego. Jeśli rodzina przekroczy kryterium o złotówkę, to dostanie to, co by jej się należało, pomniejszone o 1 zł.

Osoby, które już straciły prawo do zasiłków, będą mogły ponownie wystąpić o świadczenia.

Projekt dotyczy zasiłku rodzinnego i dodatków do niego: becikowego, z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

Gdy nowela wejdzie w życie, przy przekroczeniu kryterium świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy między przeciętną, miesięczną wysokością wszystkich świadczeń, o które ubiega się rodzina, a kwotą, o którą przekracza kryterium.

Minimalne wypłacane świadczenie będzie wynosić 20 zł. - Jak zastosujemy ten mechanizm, który ma wprowadzić ustawa - kwota uprawnionego świadczenia minus różnica, o którą rodzina przekracza kryterium - to minimalna różnica ma wynosić 20 zł. Jeśli rodzina przekracza kryterium o 380 zł, a uprawniona jest do zasiłku i dodatków w wysokości 400 zł, to od 400 odejmujemy 380 i tej rodzinie należy się 20 zł. Gdyby po wyliczeniu tej różnicy było to 19 zł, to już by nie otrzymała tego świadczenia - tłumaczyła Seredyn.

Jak dodała, z nowych rozwiązań skorzysta w 2016 r. ok. 160 tys. rodzin, koszt tych rozwiązań wyniesie w przyszłym roku 384 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ojciec na macierzyńskim. Kiedy to możliwe? Nie zawsze to matka musi opiekować się dzieckiem. Może to robić też drugi z rodziców, ale nie wcześniej niż po 14 tygodniach od narodzin.
Rodziny w Polsce nigdy nie miały tak dobrze. Prezydent się chwali - W ciągu ostatnich lat, i z dumą powiem, że mam w tym swój liczący się udział, klimat wokół rodziny się zmienił - mówi Bronisław Komorowski.
Nowe świadczenia dla rodziców. Tysiąc złotych miesięcznie - To inwestycja, na którą trzeba wyłożyć na początku około 1,2 miliarda złotych, ale w przyszłości na pewno się zwróci - zapowiada minister pracy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)