Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.05.2005 15:11

Zmarł Paul Ricoeur - jeden z największych filozofów współczesnych

Paul Ricoeur, jeden z największych współczesnych francuskich filozofów, nie żyje. Zmarł wczoraj rano w wieku 92 lat w swoim domu w podparyskim Chatenay Malabry. Ricoeur był jednym z najważniejszych powojennych filozofów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Paul Ricoeur, jeden z największych współczesnych francuskich filozofów, nie żyje. Zmarł wczoraj rano w wieku 92 lat w swoim domu w podparyskim Chatenay Malabry.

Ricoeur był jednym z najważniejszych powojennych filozofów. Jego twórczości nie można przypisać do jednego kierunku. Metodę uprawiania filozofii, fenomenologię, przejął od Edmunda Husserla. Uznanie przyniosły mu prace związane z hermeneutyką, której celem jest czytanie i rozumienie tekstów. Analizował Biblię, a także literaturę piękną, w tym dzieła Marcela Prousta i Williama Szekspira.

Zajmował się też problemami społecznymi i politycznymi. Często podejmował problem zła i cierpienia. Zyskał sobie reputację bojownika przeciw rządom autorytarnym. Sprzeciwiał się wszelkim wojnom i konfliktom zbrojnym - od ingerencji francuskiej w Algierii po wojnę domową w Bośni i Hercegowinie. Wspierał czeskich opozycjonistów, którzy podpisali Kartę 77.

Paul Ricoeur wykładał na uniwersytecie w Strasburgu i Nanterre, a także na paryskiej Sorbonie. W Stanach Zjednoczonych pracował przez 15 lat na Uniwersytecie Yale. Przyjaźnił się z wieloma filozofami świata, między innymi z księdzem Józefem Tischnerem. Brał udział w kolokwiach filozoficznych w Castel Gandolfo, w których uczestniczył Jan Paweł II.

Urodził się w 1913 roku w Valence we Francji. Wychował się w protestanckiej rodzinie. Studiował filozofię w Rennes i Paryżu. W 1940 roku trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie wydawał czasopismo "Esprit".

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz