Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł Vo Chi Cong, współzałożyciel Vietcongu

0
Podziel się:

Pogrzeb Vo Chi Conga odbędzie się w najbliższy weekend - informuje organ partii komunistycznej, dziennik Nham Dam.

Zmarł Vo Chi Cong, współzałożyciel Vietcongu
(tamtaonline/CC BY-NC-SA/Flickr)
bETJyXiZ

Były prezydent Wietnamu i współzałożyciel komunistycznej partyzantki Vietcong w Wietnamie Południowym Vo Chi Cong zmarł w wieku 99 lat po długiej chorobie - poinformowała prasa wietnamska.

Vo Chi Cong zmarł w środę w szpitalu w Ho Chi Minh (dawny Sajgon). Pogrzeb odbędzie się w najbliższy weekend - informuje organ partii komunistycznej, dziennik _ Nham Dam _.

Vo Chi Cong w 1935 r. przyłączył się do Partii Komunistycznej Indochin, z której wyłoniły się później ugrupowania marksistowskie w regionie, m.in. Narodowy Front Wyzwolenia Wietnamu Południowego, któremu podlegała partyzantka Vietcong. Od 1961 r. aż do upadku Sajgonu w 1975 r. był wiceprzewodniczącym Frontu.

bETJyXjb

Rok po zakończeniu wojny został premierem, a w latach 1987-1992 - w okresie otwarcia gospodarczego określanego mianem _ doi moi _ - był szefem państwa. W 1997 r. wycofał się z życia politycznego.

Więcej o Wietnamie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t148600.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzy;lata;wiezienia;za;krytyke;rzadu;na;blogu,127,0,889471.html) Do więzienia za bloga. Bo chciał obalić rząd Francusko-wietnamski profesor matematyki Pham Minh Hoang został skazany w Wietnamie na trzy lata więzienia za przynależność do zdelegalizowanego prodemokratycznego ugrupowania i publikowanie antykomunistycznego bloga - podał jego prawnik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t100159.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanska;marynarka;cwiczy;z;bylym;wrogiem,151,0,873367.html) Okręty wojenne USA u brzegów Wietnamu Trzy okręty przypłynęły do portu Danang. Waszyngton wspiera Wietnam w sporze z Chinami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t141948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obiecali;ze;nie;uzyja;sily;wobec;wietnamu,153,0,850585.html) Obiecali, że nie użyją siły wobec Wietnamu Taka deklarację złożył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei, pytany o napięcia w relacjach z Wietnamem wokół spornego archipelagu na Morzu Południowochińskim.
bETJyXjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)