Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.04.2017 15:55

Co piąty Polak zmienił pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy

21 proc. pracowników w Polsce zmieniło pracę w ostatnich sześciu miesiącach - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad. Rotacja w I kwartale obejmowała zarówno zmianę pracodawcy, jak i zmianę stanowiska wewnątrz obecnej firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Ta grupa zmniejszyła się w porównaniu z IV kwartałem 2016 r. o 3 pkt proc. (z 24 proc).

Z cokwartalnego badania wynika, że wzrosła grupa osób, które w najbliższym półroczu zamierzają znaleźć inną pracę. Ten indeks mobilności wzrósł ze 105 do 109 pkt. Poziom wyjściowy to 100 pkt. wg badania z marca 2010 r.

Międzynarodowy sondaż przeprowadzony w lutym i marcu 2017 r. objął w Polsce 838 osób ankietowanych on-line. W grupie badanych byli pracujący przynajmniej 25 godzin w tygodniu w wieku od 18 do 65 lat zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, pracę tymczasową, na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni.

Głównymi wskazywanymi przez respondentów powodami zmiany pracy w ostatnich 6 miesiącach były lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany oraz zmiana struktury firmy.

Polacy optymistami

83 proc. badanych uważa, że w kolejnych sześciu miesiącach ma szansę na znalezienie "jakiejkolwiek innej" pracy, a 74 proc. ocenia, że praca ta będzie "porównywalna". Na tle wyników z innych państw Polacy są największymi optymistami w tej sprawie. Drudzy w kolejności są Czesi, wśród których 76 proc. badanych uznało, że znajdzie "jakąkolwiek inną" pracę, a 72 "porównywalną".

Ryzyko utraty pracy w nadchodzących sześciu miesiącach jako duże ocenia 11 proc. badanych, 21 proc. obawia się tego w umiarkowanym stopniu.

73 proc. badanych w Polsce ocenia swoją pracę jako satysfakcjonującą. To więcej niż średnia dla całej Europy - 71 proc. i tylko kilka proc. mniej niż najlepsza w badaniu Dania (79 proc.).

Podwyższenie wynagrodzeń w kolejnych 6 miesiącach planuje 36 proc. firm, 58 proc. zakłada, że nie zmieni zarobków pracownikom, a 1 proc. firm przewiduje, że płace spadną.

Boimy się własnej firmy

W tym badaniu Randstad zapytał też o zakładanie własnych firm. Połowa badanych to niechętne temu osoby - 15 proc. badanych - deklarowało, że "zdecydowanie nie chce", a 35 proc. "nie chce" być przedsiębiorcą. Ze względu na wiek największy odsetek osób, które nie chcą zakładać firm jest wśród badanych między 55. a 65. rokiem życia - 70 proc.

Oceniając wyniki badania Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, powiedział, że świadczą one o dużej mobilności Polaków. - Ale ta mobilność zmniejsza się wraz z wiekiem i są to nieuchronne procesy starzenia się zasobów pracy, co będzie wpływać na pogorszenie sytuacji na tym rynku - podkreślił.

Pytany o ostatnie rekordowo niskie wyniki wskaźnika stopy bezrobocia powiedział, że w jego ocenie ze względów sezonowych i ze względu na dobrą sytuację gospodarki będzie ono nadal spadać.

- Spadek bezrobocia oczywiście cieszy, ale teraz trzeba zająć się nowymi wyzwaniami - długotrwale bezrobotnymi i zagospodarowaniem niewykorzystanych zasobów na rynku pracy - szerszym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, czy stworzeniem warunków dla aktywności zawodowej kobiet obecnie opiekujących się dziećmi - mówił Męcina.

Męcina podkreślał, że sytuacji nie poprawi obniżenie wieku emerytalnego. Według niego potrzebne są programy wspierające politykę senioralną, aktywne starzenie się i wydłużenie aktywności zawodowej - pomimo zmian w prawie.

Tagi: wiadomości, praca, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2017

sebo--Wpadłem dziś na ciekawy serwis z aukcjami od zeta tanie-aukcje.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać

12-04-2017

Niepełnosprawna poszukująca pracy w Urzędzie.Szkoda, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w większości instytucji państwowych permanentnie utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami … Czytaj całość

20-04-2017

MawikNo niestety zdarza się. Pamiętam swoje początki i też nie było łatwo, bo coś było nieodpowiedniego w pracy. Teraz pracuje w 5 pracy i jestem tu już od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)