Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiana władz SLD dopiero w grudniu?

0
Podziel się

Część członków Sojuszu, chce jak najszybciej wybrać nowego szefa. Napieralski zostaje?

Zmiana władz SLD dopiero w grudniu?
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)
bDTGQdUB

10 grudnia odbędzie się konwencja SLD, na której zostaną wybrane nowe władze - wynika z informacji podanych przez _ Wiadomości _ TVP1. Zwołanie konwencji w grudniu zaproponował podczas Rady Krajowej Sojuszu szef partii Grzegorz Napieralski.

Aktualizacja 18:52

Jak relacjonowali uczestnicy Rady Krajowej, przewodniczący Sojuszu wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w wyborach parlamentarnych. Przyznał jednocześnie, że partia nie miała pomysłu na kampanię i nie wszyscy się w nią dostatecznie zaangażowali. Nie wymieniał jednak nikogo z nazwiska.

bDTGQdUD

Konkurencyjny projekt uchwały, który zakłada zwołanie nadzwyczajnego kongresu już w listopadzie złożył szef śląskich struktur Sojuszu Zbyszek Zaborowski. - _ Trzeba to jak najszybciej przeciąć _- mówił cytowany przez _ Wiadomości _ jeden z polityków Sojuszu.

Na sali padło podobno także wezwanie do Napieralskiego, by ustąpił on z funkcji przewodniczącego partii. Jak mówił przed rozpoczęciem Rady Krajowej europoseł Wojciech Olejniczak, takie rozwiązanie sugerowane było też Napieralskiemu podczas środowego spotkania byłych przewodniczących i sekretarzy generalnych.

Napieralski, pytany wcześniej o ewentualną uchwałę Rady Krajowej wzywającą go do rezygnacji, przypomniał, że już złożył deklarację, iż nie będzie startował w wyborach na szefa partii.

- _ Lewica jest w Polsce potrzebna jako silna formacja, jako alternatywa dla prawicowych rządów, szczególnie w czasie kryzysu, dlatego ważne jest, żeby przyspieszyć. Ważne jest, aby SLD po wynikach wyborów parlamentarnych 2011 zaprezentowała nową formułę swojej aktywności, formułę programową, jak również to, co w przyszłości po lewej stronie sceny politycznej _ - mówił po zakończeniu Rady Napieralski.

bDTGQdUJ

Dodał, że _ jako polityk odpowiedzialny _ zaprezentował rozwiązanie kompromisowe, które ma Sojusz wzmocnić, ale przede wszystkim _ przyspieszyć _ - zaznaczył szef Sojuszu. Stąd - wyjaśnił - decyzja o zwołaniu grudniowej konwencji.

Tuż po niej miałyby zostać rozpisane prawybory szefa SLD. - _ Chcieliśmy i chcemy, aby właśnie szeroka formuła demokratyczna w SLD zafunkcjonowała i aby przyszły mandat władz był jak najmocniejszy _ - zaznaczył Napieralski.

Poinformował też, że zwrócił się do klubu parlamentarnego Sojuszu, by przygotował na grudniową konwencję pakiet niezbędnych zmian w programie partii. Chodzi o to - jak tłumaczył - by _ inaczej rozłożyć akcenty _ w ofercie programowej SLD.

- _ Jesteśmy partią opozycyjną, a partia opozycyjna musi inaczej stawiać akcenty i musi wyciągać jako sprawy najważniejsze kwestie, które dla opozycji są istotne, ale również są istotne dla Polaków _ - powiedział. Obiecał budowanie _ silnego SLD i silnej polskiej lewicy _.

bDTGQdUK

Czytaj w Money.pl

W ocenie politologa Bartłomieja Biskupa, Rada Krajowa SLD podjęła słuszną decyzję decydując się na wybór nowych władz po przeprowadzeniu wewnętrznej kampanii wyborczej. Konwencja zaplanowana na 10 grudnia wybierze nowe władze partii, w tym przewodniczącego. Będą one urzędować do kongresu SLD, planowanego na wiosnę.

bDTGQdUL

Według Bartłomieja Biskupa, Sojusz wybrał dobre zozwiązanie powyborczej sytuacji. - _ Kończy to pewien stan zawieszenia i pewne walki podjazdowe, które przerodzą się w kampanię wyborczą w Sojuszu. Ciekawy jest też sposób wyboru władz poprzez wewnętrzne prawybory _ - stwierdził politolog. Dodał, że prawybory w polskich realiach są charakterystyczne dla formacji o słabszej pozycji na scenie politycznej, ale dla SLD mogą być korzystne.

W ocenie politologa, szanse na zwycięstwo w prawyborach ma Katarzyna Piekarska. - _ Myślę, że Katarzyna Piekarska będzie jedna z głównych kandydatek, ale też frakcje związane z Leszkiem Millerem i Grzegorzem Napieralskim kogoś wystawią _ - zaznaczył.

Bartłomiej Biskup powiedział, że w dłuższej perspektywie sytuacja SLD zależy także od postawy Ruchu Palikota, który może starać się przeciągnąć na swoją stronę zarówno posłów Sojuszu, jak i wyborców tej partii.

bDTGQdUM

Dobrze przyjęte - według relacji uczestników Rady Krajowej - zostało wystąpienie nowego szefa klubu SLD Leszka Millera. Były premier przepraszał wszystkich, którzy się na nim zawiedli. Opowiedział się też za powrotem do Sojuszu wszystkich, którzy z partii odeszli lub zostali z niej _ wypchnięci _.

Zdaniem jednego z mazowieckich polityków Sojuszu, Millerowi chodziło m.in. o Bartosza Arłukowicza (który w wyborach parlamentarnych wystartował z list PO ) , choć - jak zastrzegł - żadne nazwisko nie padło.

Po posiedzeniu Rady Krajowej Olejniczak ocenił, że zwołanie konwencji w grudniu to _ najlepsza decyzja _. - _ Oczekiwałem, żeby ten koszmar jak najszybciej się zakończył _ - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami. - _ Oczekiwanie na sali było takie, aby jak najszybciej wybrać nowego przewodniczącego _ - dodał.

Dopytywany, czy mógłby kandydować ponownie na szefa partii, Olejniczak powiedział, że _ jest pierwsze otwarcie _ w Sojuszu i _ czas na nowe przemyślenia, bo ostatnie dni to były niekończące się opowieści i nic nie było wiadomo _.

- _ Żeby dobrze przygotować wybory i kampanię sprawozdawczo-wyborczą i wybory, to nie da się tego zrobić w 15 minut _ - mówiła natomiast wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska. Jak podkreśliła, słyszała o dwóch osobach, które mogłyby startować na przewodniczącego partii. - _ A jeszcze jedną chcę do tego namawiać _ - dodała.

Według polityków Sojuszu, Piekarskiej może chodzić byłego premiera, niezależnego senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

Dobrze decyzję o zwołaniu konwencji przyjął także Ryszard Kalisz, choć - jak mówił - _ jest to decyzja połowiczna _.

O sytuacji w SLD czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t169819.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/do;sld;wszedl;syndyk;dlatego;uciekaja;do;palikota,20,0,942868.html) Do SLD wszedł syndyk. Dlatego uciekają do Palikota Poseł Sławomir Kopyciński mówi o tym, jaka atmosfera panuje w Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t131969.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wladze;sld;zawiesily;jerzego;budzyna,246,0,954614.html) Zawieszony, bo krytykował przewodniczącego Sprawa ma związek z rozliczeniem pieniędzy ze sprzedaży warszawskiej siedziby Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t130982.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/oleksy;zirytowany;wie;skad;sukces;palikota,115,0,950387.html) Oleksy zirytowany. Wie skąd sukces Palikota Były premier mówi o tym, czy wystartuje na szefa SLD.
bDTGQdVe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)