Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w "Mieszkaniu dla Młodych" na obradach Sejmu

0
Podziel się:

Przedstawiona zostanie także informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018 "Bezpieczna plus".

Zmiany w "Mieszkaniu dla Młodych" na obradach Sejmu
(WP/Jan Stanisławski)

Sejm, który w środę po godzinie 9. wznowił obrady, ma zająć się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, a także rządową propozycją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach.

Przedstawiona zostanie także informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018 "Bezpieczna plus". Posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania.

Następnie Sejm ma zająć się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zmiany mają prowadzić do zwiększenia udziału w programie osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w kupnie mieszkania.

Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Sejmowa komisja infrastruktury zaproponowała, by program "Mieszkanie dla Młodych" objął nie tylko rynek pierwotny, ale też wtórny - według posłów ma to umożliwić większej grupie młodych osób skorzystanie ze wsparcia państwa.

Odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Na nowo definiuje on zgromadzenie. Ma to być "zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych". Definicja nie zawiera wymogu co do liczby jego uczestników.

Obecnie obowiązująca ustawa definiuje pojęcie "zgromadzenia" poprzez kryterium liczebności - jest nim "zgrupowanie co najmniej 15 osób". Trybunał Konstytucyjny uznał jednak takie rozwiązanie za niekonstytucyjne, m.in. z uwagi na brak zagwarantowania mniej licznym zgrupowaniom dostatecznej ochrony ze strony władzy.

Sejm zacznie również prace nad rządowym projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która ma zastąpić obecną Komisję Trójstronną - rządu, pracodawców i pracowników. Zgodnie z projektem w Radzie, tak jak w KT, mają uczestniczyć przedstawiciele pracowników, pracodawców i strony rządowej. Prawo powołania i odwołania członków Rady Dialogu Społecznego projekt daje prezydentowi, a wskazania członków rady - związkom, pracodawcom i premierowi.

Posłowie zajmą się także rządową propozycja zmian w ustawie o podatku akcyzowym, którego celem jest ułatwienie obrotu wyrobami akcyzowymi poprzez np. ograniczenie dokumentacji dot. kontroli takich wyrobów. Projektowane przepisy mają też służyć ograniczeniu szarej strefy w obrocie tytoniem, szacowanej w latach 2013-14 na ok. 830 mln zł.

Sejm przeprowadzi ponadto pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji o listach zastawnych i bankach hipotecznych, który zmierza do rozszerzenia stosowania tego instrumentu finansowego. Projekt m.in. umożliwia wykorzystywanie przez banki na szerszą skalę refinansowania działalności kredytowej poprzez emisje listów zastawnych.

Posłowie wysłuchają także informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w roku 2014 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Zobacz też: Ceny nieruchomości oderwane od siły nabywczej. Dlaczego płacimy tak drogo?

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)