Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w podatkach od nieruchomości, rolnym i leśnym

0
Podziel się

W określonych przypadkach obowiązek podatkowy będzie trzeba spełnić jednorazowo na początku roku.

Zmiany w podatkach od nieruchomości, rolnym i leśnym
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)
bDYANEEl

Koniec z płaceniem w ratach. Z nowym rokiem wchodzą w życie nowe przepisy regulujące kwestię podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Jeśli kwota daniny nie przekroczy 100,50 złotych, trzeba ją będzie jednorazowo. Zobacz też, jakie będą nowe maksymalne stawki obciążeń.

Według projektu ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, podatku od nieruchomości, rolny oraz leśny nie będzie można już płacić w ratach, tak jak do tej pory, jeżeli jego wysokość nie przekracza kwoty 100,50 zł. W tym przypadku osoby fizyczne będą musiały uregulować płatność do 15 marca, czyli do momentu, w którym wcześniej trzeba było zapłacić pierwszą ratę.

Dotychczasowe terminy płatności poszczególnych rat przypadające na 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada nie zmieniają się w sytuacji, gdy podatek jest wyższy niż 100,50 zł.

bDYANEEn

Podobna zasada będzie obowiązywać przedsiębiorców. Osoby prawne, jednostki organizacyjne, spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe będą musiały w styczniu złożyć deklarację podatkową oraz wpłacać kwotę podatku na rachunek gminy.

Jeżeli kwota do zapłacenia przez firmę będzie niższa niż 100,50 zł, to płatność będzie jednorazowa i trzeba będzie jej dokonać - w zależności od rodzaju daniny - do 31 stycznia, (podatek od nieruchomości), do 15 stycznia (podatek leśny) i do 15 marca (podatek rolny).

W pozostałych sytuacjach płatności będą dokonywane w proporcjonalnych ratach. W przypadku podatku od nieruchomości oraz leśnego raty będą płatne do 15-go dnia każdego miesiąca. Wyjątek stanowi płatność podatku od nieruchomości w styczniu, której termin upływa 31 stycznia. Z kolei terminy płatności podatku rolnego będą następujące: do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Na podstawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, w 2016 roku wchodzą również w życie nowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W przypadku gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, bez względu na sposób jego zakwalifikowania, stawka będzie wynosić 0,89 zł za metr kwadratowy. Jeżeli jednak budynek mieszkalny przeznaczony jest do prowadzenia działalności gospodarczej, to podatek będzie wynosił 22,86 zł.

bDYANEEt

W przypadku budynku mieszkalnego stawka się nie zmieni i będzie wynosić 0,75 zł za metr kwadratowy.

Zobacz też: * *Kontrole skarbowe. Do kogo inspektorzy zapukają w pierwszej kolejności?

bDYANEEO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)