Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Ordynacji podatkowej. Dzisiaj Sejm zajmie się projektem

0
Podziel się:

Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania podatkowe.

Zmiany w Ordynacji podatkowej. Dzisiaj Sejm zajmie się projektem
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bECgvMRh

Dzisiaj odbędzie się pierwsze czytanie senackiej propozycji zmian. Mają one sprawić, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania podatkowe.

Celem zaproponowanego przez senatorów projektu jest dostosowanie Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2013 r., który dotyczył przepisów podatkowych z 1997 r. TK orzekł, że część z nich jest niezgodna z konstytucją.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepisy przewidują również, że w niektórych przypadkach dopuszczone jest zawieszenie lub przerwanie biegu tego terminu.

bECgvMRj

Przedawnienie nie występuje jednak, gdy takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie pięciu lat zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu zabezpieczenia. TK uznał, że przepis ten jest przekroczeniem określonego w konstytucji władztwa podatkowego.

Senacki projekt przewiduje wykreślenie z Ordynacji podatkowej niekonstytucyjnego zapisu, co spowoduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegać przedawnieniu na takich samych zasadach jak niezabezpieczone zobowiązania.Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć funkcjonować od nowego roku, ale do 1 lipca 2015 r. obowiązywałby okres przejściowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogromne dopłaty dla polskich rolników Podczas spotkania z rolnikami minister wskazał, że na dopłaty bezpośrednie w nowej perspektywie unijnej zaplanowano 23,7 mld euro, a w starej perspektywie było to 15,2 mld euro.
Zmniejszą biurokrację? Ustawa w Sejmie Resort gospodarki, który przygotował dokument wskazał, że stanowi on kontynuację wcześniejszych działań legislacyjnych, mających na celu ułatwienie i uproszczenie regulacji prawnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.
SLD chce ograniczyć klauzulę sumienia Sojusz nie chce, by w przyszłości zdarzały się takie sytuacje, jak opisywany w mediach przypadek z Warszawy.
bECgvMRK
prawo podatkowe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)