Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd kopacz
10.09.2014 14:37

Zmiany w rządzie. Schetyna zastąpi Bieńkowską?

- Jest wystarczająco sprawnym i kompetentnym politykiem, aby objąć stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego - uważa Rafał Grupiński, szef klubu PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dyjuk/Reporter)

Szef klubu PO Rafał Grupiński ocenił, że Grzegorz Schetyna byłby dobrym kandydatem na ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego w nowym rządzie Ewy Kopacz. Zapewnił też, że nie ubiega się o stanowisko ministra kultury i chce dalej pracować w Sejmie.

Grupiński pytany przez PAP, czy Schetyna byłby dobrym kandydatem na szefa MIR - o czym spekulują media - ocenił, że to dobra kandydatura. Jego zdaniem, Schetyna jest wystarczająco sprawnym i kompetentnym politykiem, aby objąć takie stanowisko._ - Schetyna na pewno jest predysponowany do objęcia tak ogromnego ministerstwa, jakie zostawia Elżbieta Bieńkowska, czyli resortu infrastruktury i rozwoju, szczególnie jeśli patrzeć na skalę wyzwań, jakie stoją przed poszczególnymi ministrami _ - zaznaczył.

Pytany o medialne spekulacje, według których mógłby objąć w nowym rządzie resort kultury, Grupiński powiedział: _ - Niedawno mianowana minister kultury Małgorzata Omilanowska jest bardzo dobrym szefem resortu, osobiście z nią współpracowałem przez ostatnie lata, kiedy była wiceministrem kultury, jestem także na co dzień jej współpracownikiem w Radzie Muzeum Historii Żydów Polskich. Cenię ją bardzo wysoko, nie widzę powodu, żeby ją zastępować, nigdzie się z Sejmu nie wybieram _.

Rewolucja czy kontynuacja?

Grupiński nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany w rządzie powinny być głębokie, czy niewielkie. _ - W tej sprawie w pełni autonomiczna i jedynie kompetentna jest marszałek Ewa Kopacz - za chwilę desygnowana nowa pani premier. To jej kompetencje, decyzje, oceny pracy dotychczasowych ministrów, powinny w efekcie być podstawowym punktem wyjścia do nowego gabinetu _.

Zdaniem szefa klubu PO, najważniejsze jest, aby rząd PO-PSL był skuteczny na trudny czas. _ Przed sobą mamy trzy kampanie wyborcze, mamy rok przed wyborami parlamentarnymi, po raz pierwszy w których Donald Tusk nie będzie dominował na polskiej scenie politycznej _ - zaznaczył.

Kopacz jest niedoceniana?

Jak ocenił, dla Ewy Kopacz ważniejsze od wymiany ministrów konstytucyjnych jest _ jak najlepsza konstrukcja jej zespołu doradczego, bezpośrednio pracującego w Kancelarii Premiera _. _ - Najbliżsi doradcy, to jest klucz do trafnych decyzji _ - przekonywał Grupiński.

Jak podkreślił, krytycy marszałek Kopacz nie doceniają jej zdolności przywódczych. Przyznał jednocześnie, że jej kontakty z Tuskiem - jako szefem Rady Europejskiej - powinny być częste, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia konfliktu na Ukrainie. _ - To nie będzie znaczyło, że ktoś jest od kogoś zależny, czy zachowuje się jak podwładny, po prostu takie konsultacje z szefem Rady Europejskiej będą naturalne _ - dodał.

Pytany, czy Cezary Grabarczyk jest głównym kandydatem na nowego marszałka Sejmu, Grupiński powiedział: _ O tym zdecyduje klub parlamentarny, na taką decyzję trzeba poczekać, nie spieszyłbym się z taką nominacją _.

Grupiński uważa też, że po rezygnacji Donalda Tuska z funkcji szefa partii, nie powinno się zbytnio odkładać wyborów na przewodniczącego Platformy. _ Każdy, kto chce startować na szefa Platformy powinien być w gotowości i powinien szykować się do kampanii. Najpierw jednak są wybory samorządowe, a potem możemy wrócić do tematu, kiedy przeprowadzić wybory wewnętrzne _ - powiedział szef klubu PO.

Schetyna szefem PO?

Schetyna powiedział we wtorek w TVN24, że wystartuje w wewnętrznych wyborach w PO, które - jego zdaniem - powinny się odbyć w ciągu kilku miesięcy. Jak dodał, rok temu nie kandydował w wyborach na szefa partii przeciwko Donaldowi Tuskowi, bo - według niego - doprowadziłoby to do podziałów w Platformie i konfliktów, a teraz - po wyjeździe Tuska do Brukseli - sytuacja się zmieniła.

Szef klubu PO pytany, czy start Schetyny w wyborach na szefa PO i jego starcie z Kopacz może doprowadzić do poważnych konfliktów w partii, powiedział: _ Rywalizacja demokratyczna nigdy nie jest wojną, Schetyna sam siebie nazywa patriotą Platformy, więc nie sądzę, żeby jego start spowodował jakiekolwiek perturbacje _.

Jak ocenił, nowy szef Platformy wybrany w wyborach bezpośrednich, będzie dodatkowym atutem dla partii w kampaniach wyborczych. _ Szczególnie, że jak są wybory na przewodniczącego partii, to media zajmują się naszą rywalizacją przez 6 tygodni, wypełniamy wtedy przestrzeń medialną, to jest dobre dla partii i jej notowań _ - przekonywał szef klubu PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy poznamy nowego marszałka Sejmu? - _ Głosowanie nastąpi prawdopodobnie na początku dodatkowego posiedzenia Sejmu, kiedy to nowa premier Ewa Kopacz wygłosi expose _- powiedział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.
Tusk z Komorowskim mówili tylko o szczycie Prezydent i premier rozmawiali przez około godzinę w środę wieczorem w Belwederze. W czwartek rano prezydent poleciał do Walii na szczyt Sojuszu.
Schetyna ostro: Platforma nie będzie faworytem - _ Musi być nowy program i nowi ludzie _ - taką receptę na sukces widzi główny konkurent Donalda Tuska w rządzącej partii.
Tagi: rząd kopacz, zmiany w rządzie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz