Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w TVP. Według PiS doprowadzą do jej likwidacji

0
Podziel się:

Osłabienie dziś telewizji publicznej prowadzi do tego, że stanie się ona małym, słabym elementem na rynku medialnym.

Zmiany w TVP. Według PiS doprowadzą do jej likwidacji
(Reporter Poland)

Tu nie chodzi o oszczędności, tu chodzi o likwidację telewizji publicznej - w ten sposób szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odniósł się do decyzji o przeniesieniu części osób zatrudnionych w TVP na podstawie umowy o pracę do firmy zewnętrznej.

W ramach nowych planów restrukturyzacyjnych spółki 550 pracowników etatowych zostanie przeniesionych do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej. Zmiana ma dotyczyć m.in. dziennikarzy, grafików, montażystów, operatorów. Obecnie w Telewizji Polskiej na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest ponad 3400 osób. Według prezesa TVP Juliusza Brauna w ciągu pierwszych 12 miesięcy zmiany mogą przynieść do 15 mln zł oszczędności.

Według Błaszczaka _ chodzi o to, by doprowadzić do upadku telewizję publiczną _. Jego zdaniem rząd koalicji PO-PSL, _ tak jak doprowadził do upadku stocznie w Szczecinie i Gdyni, jak zamyka inne firmy, jak doprowadził na skraj bankructwa LOT, tak teraz próbuje zamknąć telewizję publiczną _.

Szef klubu PiS przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że telewizja publiczna jest wartością, przez lata budowała swoją pozycję, ma bogate archiwa i może z sukcesem konkurować na rynku medialnym. - _ Osłabienie dziś telewizji publicznej prowadzi do tego, że stanie się ona małym, słabym elementem na rynku medialnym _ - ocenił.

Według polityka telewizja publiczna powinna być silna, ponieważ ma misję edukacyjną i kulturową. Tymczasem, jak mówił, _ ci, którzy dziś rządzą telewizją, a jest to emanacja koalicji rządzącej plus SLD, w jego przekonaniu prowadzą do upadku telewizji _.

PiS przekonuje, że zmiany planowane przez zarząd spółki nie mają sensu, o czym świadczy fakt, że funkcjonujące w Polsce silne telewizje prywatne nie stosują takich rozwiązań. - _ Tu nie chodzi o oszczędności, tu chodzi o likwidację telewizji publicznej, czemu jako PiS bardzo zdecydowanie się sprzeciwiamy _ - powiedział Błaszczak.

Poseł Maciej Łopiński zapewniał, że PiS będzie bronił TVP. - _ Nie jesteśmy zadowoleni z programu TVP, ale protestujemy przeciwko likwidacji _ - powiedział.

Poinformował, że dzisiaj odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, podczas którego przedstawiciele rządu mają przedstawić informację na temat zmian ustawowych dotyczących mediów publicznych; prezes TVP ma mówić o sytuacji finansowej telewizji. Łopiński dodał, że zgłosił postulat, by na posiedzenie komisji zaprosić przedstawicieli związków zawodowych działających w TVP, jednak ten postulat nie znalazł uznania.

Decyzję o przeniesieniu części pracowników do firmy zewnętrznej podjął w zeszłym tygodniu zarząd spółki, rada nadzorcza zaakceptowała plan w poniedziałek. Ogłoszonym przez władze TVP planom sprzeciwia się Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP _ Wizja _, który w poniedziałek zapowiedział strajk ostrzegawczy. Przeciwko pomysłom zarządu TVP protestuje też Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracownicy TVP trafią do zewnętrznej firmy Przeciwni tej propozycji związkowcy zapowiedzieli strajk ostrzegawczy.
TVP znów dzieli polityków. SP przeciwna... Część pracowników miałoby przejść do zewnętrznej firmy świadczącej usługi na rzecz TVP.
Wyższy abonament RTV. W 2014 każdy zapłaci drożej Wcześniej KRRiT rozważała likwidację tej opłaty. Ostatecznie podjęła jednak decyzję o zwiększeniu kwot za oglądanie TV i słuchanie radia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)