Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmieniają konstytucję. Będą większe cięcia?

0
Podziel się:

Kongres Deputowanych, izba niższa parlamentu Hiszpanii, zatwierdził reformę konstytucji wprowadzającą regułę, która gwarantuje stabilność budżetu.

Zmieniają konstytucję. Będą większe cięcia?
(photo-service.europarl.europa.eu)

Kongres Deputowanych, izba niższa parlamentu Hiszpanii, zatwierdził reformę konstytucji wprowadzającą regułę, która gwarantuje stabilność budżetu. W przyszłym tygodniu głosować nad nią będą senatorowie, jednak jej los jest już właściwie przesądzony.

Choć jest to dobra wiadomość dla rynków finansowych, które wciąż są sceptycznie nastawione do Hiszpanii, ta nowa reguła oszczędnościowa nie cieszy się poparciem obywateli - pisze agencja AFP.

Rząd Hiszpanii zdecydował się na przyjęcie reformy w trybie pilnym, aby zdążyć przed rozwiązaniem parlamentu 27 września w związku z przedterminowymi wyborami, które odbędą się 20 listopada.

Zmiana w artykule 135 ustawy zasadniczej wprowadza zasadę stabilności finansowej w celu ograniczenia deficytu budżetowego. Dodatkowa ustawa wprowadzi limit deficytu budżetowego w wysokości 0,4 proc. PKB od 2020 roku.

Reformę poparło 316 członków 350-osobowego Kongresu Deputowanych, a jedynie pięciu głosowało przeciw. Do jej zatwierdzenia przez izbę niższą niezbędne było 212 głosów.

Głosowanie w Senacie odbędzie się w przyszłym tygodniu, jednak ostateczne przyjęcie tekstu jest już właściwie przesądzone, ponieważ rządząca Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) oraz opozycyjna Partia Ludowa (PP) zawarły porozumienie w tej sprawie.

Według premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, reforma, która dotyczy zarówno deficytu strukturalnego jak i zadłużenia, zapewni Hiszpanii średnio- i długookresową stabilność budżetową oraz będzie budowała zaufanie do hiszpańskiej gospodarki.

Mimo to piątkowa debata parlamentarna była gorąca. Przed samym głosowaniem ok. 30 deputowanych opuściło w proteście salę obrad.

W czwartek wieczorem tysiące członków ruchu _ oburzonych _ protestowały w Madrycie przeciwko reformie, krytykując _ władzę rynków _ i domagając się referendum. W piątek kilkanaście osób nadal demonstrowało przed parlamentem. Dwa największe związku zawodowe: Związkowa Konfederacja Komisji Robotniczych (CC.OO) oraz Powszechne Zrzeszenie Pracowników Hiszpanii (UGT) zapowiedziały, że 6 września zorganizują w Madrycie wielki protest przeciwko zmianie konstytucji.

Hiszpańska gospodarka została nadszarpnięta w wyniku kryzysu i załamania na rynku mieszkaniowym, a rekordowe wśród państw uprzemysłowionych bezrobocie nadal przekracza 20 proc. Od dwóch lat w Hiszpanii obowiązują środki oszczędnościowe, polegające m.in. na zmniejszeniu pomocy socjalnej i obniżeniu płac urzędników.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosna;obawy;o;sytuacje;na;rynkach;przywodcy;chca;dzialac,34,0,887330.html) Europejscy przywódcy muszą szybciej działać Berlin, Paryż, Rzym i Londyn chcą jak najszybszej realizacji ustaleń szczytu strefy euro z 21 lipca - podał rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glupie;kryteria;z;maastricht;czas;je;zmienic,87,0,838999.html) "Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić" Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpanie;obawiaja;sie;kryzysu;sytuacja;jest;zla,208,0,705744.html) Hiszpanie obawiają się kryzysu. Sytuacja jest zła 77 proc. Hiszpanów określa stan gospodarki jako zły lub bardzo zły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)