Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zmienić janosikowe". Ruszyła zbiórka podpisów

0
Podziel się:

Stołeczne organizacje pozarządowe w trzy miesiące planują zebrać 100 tysięcy głosów poparcia.

"Zmienić janosikowe". Ruszyła zbiórka podpisów
(jimbowen0306/CC/Flickr)

Stołeczne organizacje pozarządowe w trzy miesiące planują zebrać 100 tysięcy głosów poparcia. Ich akcję wspiera Rada Warszawy i zarząd województwa mazowieckiego.

_ Janosikowe _ to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wpływów.

W kwietniu przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Praskich złożyli w wydziale podawczym Kancelarii Sejmu zawiadomienie o powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej, który proponuje zmianę zasady naliczania _ janosikowego _ - czyli nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Na czwartkowej konferencji pełnomocnik komitetu Rafał Szczepański powiedział, że marszałek Sejmu przyjął to zawiadomienie, więc od czwartku w Warszawie wolontariusze zaczynają zbierać podpisy pod projektem. Pod projektem będzie można podpisać się na tzw. _ patelni _, czyli placu przy wejściu do stacji metra Centrum, oraz przed Sezamem - domem handlowym na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

_ - Liczymy na poparcie tej inicjatywy przez wszystkie siły polityczne w naszym mieście _ - powiedział Szczepański. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska dodała, że na zebranie podpisów jest 90 dni. Zaapelowała do mieszkańców miasta o podpisy pod projektem. _ Ta ustawa powstała w innych czasach i nie przystaje do obecnych _ - mówiła Malinowska-Grupińska.

Zgodził się z nią wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński. Uważa on, że choć idea _ janosikowego _, jako formy pomocy dla najbiedniejszych gmin jest słuszna, to sposób naliczania jest niesprawiedliwy. _ Mazowsze po zapłaceniu janosikowego nie ma pieniędzy na realizację ustawowych zadań _ - powiedział.

Wyliczał, że Mazowsze i Warszawa płacą po ok. 1 mld zł, a gminy okołowarszawskie - ok. 0,5-1 mld zł. - _ Proszę policzyć, jeśli w sumie płacimy około 2,5-3 mld zł rocznie, a budowany w Warszawie Most Północny kosztuje około. 1,2 mld zł, więc rocznie dwa takie mosty odpływają z Mazowsza _ - mówił.

Poseł PO Andrzej Halicki mówił, że gdy projekt ustawy trafi do Sejmu, trzeba będzie do niego przekonać posłów z innych regionów. _ Nie jest tak, że Mazowsze jest przeciw reszcie kraju _ - zaznaczył. Wyjaśnił, że _ janosikowe _ płacą też inne miasta, jego zdaniem autorzy projektu mają więc szansę znaleźć sprzymierzeńców wśród posłów nie tylko z Mazowsza, ale także z pozostałych województw.

Autorzy nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego nie chcą likwidować _ janosikowego _, ale zmienić jego sposób naliczania i przyznawania. Proponują, by _ janosikowe _ na wzór zasad panujących w Unii Europejskiej było rozdzielane w konkursach na konkretne projekty. Proponują także, by _ janosikowe _ zostało obniżone o 20 proc.

Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez organizacje jest zmiana sposobu naliczania opłaty dla miast na prawach powiatu - ma ona być naliczana na podstawie realnej liczby mieszańców, a nie tylko zameldowanych.

_ Janosikowemu _ sprzeciwia się także samorząd województwa mazowieckiego. Województwo złożyło w ubiegłym roku skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t113024.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/janosikowe;na;nowych;zasadach;zaoszczedza;170;mln;zl,231,0,690663.html) Janosikowe na nowych zasadach. Zaoszczędzą 170 mln zł Adam Struzik informuje o rządowych planach zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t20798.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/olejniczak;apeluje;o;zniesienie;janosikowego,103,0,657767.html) Olejniczak apeluje o zniesienie janosikowego To rodzaj podatku, jaki bogatsze samorządy płacą na rzecz rozwoju biedniejszych regionów.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)