Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Są efekty akcji UOKiK. Polacy donoszą o zmowach firm

Są efekty akcji UOKiK. Polacy donoszą o zmowach firm

Fot. Artur Zawadzki/REPORTER / Eastnews

W ciągu pięciu dni od startu specjalnej infolinii UOKiK otrzymał aż kilkadziesiąt zgłoszeń - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Od poniedziałku każdy, kto wie o zagrażających konkurencji porozumieniach (zmowie) przedsiębiorstw, może zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów e-mailem i telefonicznie w ramach pilotażowego programu dla tzw. sygnalistów.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem. Od uruchomienia pilotażu mieliśmy już kilkadziesiąt telefonów - wskazał w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Nagłośnienie akcji pokazało, że można nas anonimowo zawiadomić, i zachęciło do tego. Pamiętajmy, że chodzi o informacje o zmowach groźnych dla gospodarki, których skutki odczuwa każdy z nas, na przykład poprzez wyższe ceny produktów i usług lub trudniejszy do nich dostęp - dodał.

Najnowszy przykład to zmowa producenta kotłów gazowych i podgrzewaczy wody z ich dystrybutorami, w wyniku której klienci płacili więcej. "W marcu UOKiK nałożył na producenta karę 213 tys. zł" - czytamy w artykule.

Zgłoszenia do UOKiK można kierować na numer telefonu 22 55 60 500 lub na adres sygnalista@uokik.gov.pl.

Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na nowo utworzonej stronie www.konkurencja.uokik.gov.pl. Są tam też informacje o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia, które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar leniency - podał UOKiK.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
eerreess
2017-04-15 19:20
Dlaczego promocja anonimowych donosów w czasach pis mnie nie dziwi...? Chyba nie trzeba być geniuszem, żeby zgadnąć iż przedsiębiorcy chętnie zajmą konkurencję tańcem z uokik? :)
iroger
2017-04-14 22:18
Szok, wraca komuna i sprawdzone metody. A jaki neologizm, nie donosiciel czy kapuś, nawet nie anonim. Tylko sygnalista. Czyż nie pięknie?
Sąsiedzi do piór, skarbówka też czeka na donosy, przepraszam sygnały. Można zasygnalizować sąsiada lub sąsiadkę albo panią z zieleniaka bo ma wszystkie zęby albo przystojnego męża.
heh
2017-04-14 17:47
Co z bankami tez je będą kontrolować..??