Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
21.08.2012 19:48

Znane są koszty ataku Izraela na Iran

Chodzi zarówno o koszty działań militarnych w Iranie jak i zniszczenia, których mogą dokonać irańskie rakiety spadające na teren Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tracy O/CC/Flickr)

Atak na Iran może kosztować Izrael 42 miliardy dolarów - takie szacunki przedstawiła izraelska grupa analityczna BDI-Coface. Chodzi zarówno o koszty operacji militarnej w Iranie jak i zniszczenia, których mogą dokonać irańskie rakiety spadające na teren Izraela.

Według wcześniejszych medialnych przecieków, Izrael przypuszcza, że ewentualna wojna z Iranem potrwałaby miesiąc. Izraelska firma analityczna opracowała więc szacunki na podstawie trwającej 32 dni wojny z libańskim Hezbollahem przed sześcioma laty. Wówczas konflikt kosztował izraelską gospodarkę niecałe 2 procent wzrostu.

Eksperci podkreślają, że wojna z Iranem będzie znacznie bardziej kosztowna, bo irańskie rakiety mogą wyrządzić szkody w środkowej, bogatszej części Izraela. Według analityków, bezpośrednie straty wojenne mogą wynieść około 11 miliardów dolarów. Znacznie bardziej bolesne mogą jednak okazać się straty, jakie izraelska gospodarka miałaby ponosić nawet przez kolejnych pięć lat po wojnie. Analitycy twierdzą, że chodzi o około 6 miliardów dolarów rocznie.

W ostatnich dniach nasiliły się spekulacje co do możliwości izraelskiego uderzenia na Iran w odpowiedzi na prowadzony przez Teheran program atomowy. Izraelskie media twierdzą, że ostateczna decyzja o uderzeniu nie została podjęta, bo Izrael oczekuje pomocy Stanów Zjednoczonych, niechętnych rozpoczynaniu nowego konfliktu. Szef państwowego izraelskiego banku ostrzegł niedawno, że uderzenie na Iran może wywołać w Izraelu poważny kryzys ekonomiczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister przyznaje: Izrael szykuje się do wojny Iran oświadczył wczoraj, że nie wierzy w głupi izraelski atak na jego instalacje nuklearne.
Izrael zdeterminowany. Zostało niewiele czasu Izrael podkreśla, że broń jądrowa w rękach Iranu byłaby zagrożeniem dla egzystencji państwa żydowskiego. Tel Awiw zapowiada, że w żadnym razie do tego nie dopuści.
Nie zaatakują Iranu? "To tylko taka gra" Prasa komentuje ostatnie spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Tagi: iran, izrael, wojna, koszty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz