Notowania

gospodarka
02.10.2017 19:44

Koniec z limitem produkcji cukru. Zapowiada się ostra walka konkurencyjna

Zniesienie limitowania produkcji cukru silnie zwiększy konkurencję pomiędzy producentami cukru w UE, dlatego istotne jest wspieranie rozwoju upraw buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce - uważa resort rolnictwa. Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JWGreen/wikipedia.org)
Uprawą buraków cukrowych w Polsce zajmuje się ponad 34 tysiące rolników.

- Zniesienie kwotowania produkcji cukru od 1 października 2017 roku, toczące się negocjacje UE w zakresie liberalizacji handlu z krajami trzecimi oraz koniunktura na rynku światowym to główne czynniki mające wpływ na rozwój sytuacji na tym rynku - napisał resort rolnictwa, komentując zniesienie limitowania produkcji cukru.

Ważną zmianą regulacji handlowych jest zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz pozwoleń monitorujących wywóz, co zwiększy możliwość eksportu cukru poza rynek Unii Europejskiej.

Zobacz też: Fakty i mity na temat cukru

Koniec z minimalną ceną skupu buraków cukrowych

Wraz ze zniesieniem kwot, przestała obowiązywać minimalna cena skupu buraków cukrowych. Utrzymane są natomiast instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym (organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe), kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją płatność do buraków cukrowych oraz ochrona celna (cła i kontyngenty).

Na rynku cukru jednym z elementów, na podstawie których podejmuje się działania kryzysowe, jest system monitorowania, o co zabiegała Polska. Jest on niezbędny do sporządzania przez Komisję Europejską szczegółowego bilansu cukru i izoglukozy w UE. Działania te pozwolą na bieżącą analizę sytuacji na rynku cukru na szczeblu unijnym i krajowym oraz podejmowanie decyzji w zakresie rynku cukru - zaznacza resort rolnictwa.

Program rozwoju rynków rolnych na lata 2015-2020, opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa, zakłada rozwój uprawy buraków cukrowych, w tym poprawę wydajności ich uprawy oraz zapewnienie odpowiedniej wielkości produkcji cukru, która powinna zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe w kraju oraz stabilizację sytuacji finansowej plantatorów buraków cukrowych oraz producentów cukru.

Ministerstwo przypomina, że prowadziło intensywne działania na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami rynku cukru - Krajowym Związkiem Plantatorów Buraków Cukrowych i Związkiem Producentów Cukru w Polsce. Porozumienie zostało podpisane 19 kwietnia br., określa ono zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych, a producentami cukru w Polsce, co ma szczególnie istotne znaczenie w obliczu likwidacji kwot produkcyjnych w sektorze cukru.

Polska znaczącym graczem na światowym rynku

Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Uprawą buraków cukrowych w Polsce zajmuje się ponad 34 tysiące rolników.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w tym roku cukrownie w Polsce wytworzą 2,1 mln ton cukru. Krajowe zapotrzebowanie na cukier oceniane jest na ok. 1,75 mln ton. W rezultacie konieczny będzie duży eksport cukru.

W Polsce produkcją cukru zajmują się cztery koncerny: trzy niemieckie Pfeifer & Langen Polska S.A., Nordzucker Polska, Suedzucker Polska oraz Krajowa Spółka Cukrowa posiadająca 40 proc. krajowego rynku cukru.

Tagi: gospodarka, rolnictwo, handel, przetwórstwo, mrirw, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2017

yeahnajpierw kwoty, ograniczenia, oslabienie polskich cukrowni, nastepnie przejecie 60% rynku i zdiecie limitow. Ladnie to sobie wymyslili!

03-10-2017

nioW 2001 roku na terytorium Polski funkcjonowało 78 cukrowni. W krótkim okresie czasu większość z nich została przejęta przez trzy niemieckie spółki: … Czytaj całość

10-10-2017

MichałCukrownie szkopy wykupili to już limity można zlikwidować.

Rozwiń komentarze (10)