Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były prezes ZUS na celowniku CBA

5
Podziel się:

CBA zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w 2013 r. przy zleceniu z wolnej ręki firmie Hewlett-Packard opieki serwisowej przez byłego prezesa ZUS Zbigniewa D., byłego członka zarządu i dwoje pracowników Zakładu. Prokuratura mówi, że zawiadomienie do niej na razie nie dotarło. Nic o postępowaniu nie wie też ZUS.

Były prezes ZUS na celowniku CBA
(Jacek Bereźnicki)
bEDVnsWd

CBA zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w 2013 r. przy zleceniu z wolnej ręki firmie Hewlett-Packard opieki serwisowej przez byłego prezesa ZUS Zbigniewa D., byłego członka zarządu i dwoje pracowników Zakładu. Prokuratura w Warszawie mówi, że żadne zawiadomienie do niej nie dotarło. Nic o postępowaniu nie wie też ZUS.

Według ustaleń PAP, w wyniku kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wykryto takie nieprawidłowości, które pozwoliły na skierowanie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Zamówienie publiczne udzielone HP Polska opiewało na 19,6 mln zł.

Kontrola CBA prowadzona była od lipca 2014 do maja 2015 r. Zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie skierowano w ostatnich dniach.

bEDVnsWf

CBA podejrzewa, że były prezes Zbigniew D., były członek zarządu Zakładu Dariusz Ś., Helena Z. - dyrektor departamentu systemów informatycznych ZUS i Leszek P. - naczelnik wydziału w ZUS, mogli nadużyć swych uprawnień lub nie dopełnić obowiązków zlecając HP obsługę serwisową części systemów ZUS i oprogramowania w trybie zamówienia z wolnej ręki - mimo że nie było powodów do zastosowania takiego trybu.

Za takie przestępstwo urzędnicze przy decyzjach majątkowych - nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków i wyrządzenie tym szkody wielkich rozmiarów - grozi kara od roku do lat 10.

PAP dowiedziała się, że w trakcie kontroli CBA oceniło, iż przy zamówieniu prezes, członek zarządu, dyrektor i naczelnik oparli się jedynie o oświadczenie szefa HP Polska, że tylko ta firma jest uprawniona do serwisowania sprzętu i oprogramowania Hewlett-Packard na terenie Polski. Tymczasem z wyników kontroli wynikało, że szef firmy podał, iż wyłączność dotyczy dostaw, a nie usług serwisowania, bo sprzęt mogą serwisować firmy spełniające wymogi HP - wynika z ustaleń kontroli CBA.

Prokuratura Regionalna w Warszawie nie otrzymała do środy takiego zawiadomienia - powiedziała rzeczniczka prasowa prokuratury Agnieszka Zabłocka-Konopka. Również rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział, że Zakład nie ma informacji na temat takiego postępowania wobec byłego prezesa.

bEDVnsWl

W kwietniu 2014 r. ZUS w informacji dla dziennikarzy na temat działań związanych z Kompleksowym Systemem Informatycznym podał, że na żądanie 31 stycznia 2014 r. przekazał CBA dokumentację dotyczącą postępowań o zamówienie publiczne przeprowadzonych w 2013 r.

Były to zamówienia na "zakup szkoleń związanych z modyfikacją i rozbudową oprogramowania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS", "modernizację systemu Komputera Centralnego ZUS wraz z zakupem licencji" i "opiekę serwisową sprzętu i oprogramowania HP w Centrali ZUS".

Zawiadomienie, do którego dotarła PAP, dotyczy ostatniego z tych zamówień.

Aleksander Główczewski

bEDVnsWG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
sebo
5 lata temu
-,-Wpadłem dziś na ciekawy serwis s aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać
qmodo
5 lata temu
ciekawe kiedy wezmą się za Antka i jego misiako-jegerków
lemi
5 lata temu
Ale dlaczego Donald pozwalał? Nie wiedział? Nie chciał wiedzieć? Nie miał czasu? No, dlaczego? Przecież tak kocha (podobnie jak jego koledzy) tenkraj, tę nienormalność. Co ja mam ze soba zrobić? Zwatpić w Donalda? Nigdy!!!!!!!!!!!!
bEDVnsWH
Bolo
5 lata temu
Zus to złodziejska instytucja i nadaje się tylko do likwidacji
jd
5 lata temu
Po przeczytaniu nagłówka myslałem, że chodzi o prowadzenie piramidy finansowej.