Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

System ubezpieczeń społecznych. Będą zmiany, ZUS mniej straszny

20
Podziel się:

Senat uchwalił w piątek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada ona, że ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, po upływie pięciu lat od takiego zdarzenia.

System ubezpieczeń społecznych. Będą zmiany, ZUS mniej straszny
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Za przyjęciem ustawy było 82 senatorów, jedna osoba głosowała przeciw, dwie wstrzymały się od głosu.

W ustawie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.

Zgodnie z nowelizacją, w przypadku osoby, która pobrała nienależne świadczenie, decyzja zobowiązująca do jego zwrotu nie może być wydana później niż w ciągu 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

wiadomości
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Bojar
7 lat temu
Jak się nazywa taka organizacja, która za niepewną przyszłą ochronę pobiera od ciebie pieniądze, a jak nie zapłacisz to spotka cię kara? Mafia?
cvq
7 lat temu
W służbie zdrowia zapaść i gigantyczne kolejki, a ZUS trzyma,, super uzdrowicieli'' do zabierania schorowanym ludziom środków na leki i życie. Do szpitali z nimi niech tam się wykażą .
Ziemovit
7 lat temu
Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego jest nacisk na wydłużanie lat pracy i straszenie głodową emeryturą w zusie, przy składce 1200 miesięcznie. Rolnicy w krusie płacą 400 na kwartał i tam nie ma żadnego problemu. To jest skandal tak wyzyskiwać miastowych. Wszyscy powinni mieć tak dobrze jak rolnicy.
kl123
7 lat temu
Jedyna pozytywna zmiana to byłaby likwidacja ZUS jako bankruta. Reszta to jakaś kosmetyka, która trwa od 1989 roku. Makijaż trupa.
niezus
7 lat temu
Zus to najwiekszy zlodziej w dziejach polski;dzieki niemu nie ma klasy sredniej w Polsce i dlatego wiekszosc drobnych przedsiebiorcow imigruje,a wielkie zagraniczne korporacje nie placa zadnych podatkow w zamian za ten dobrobyt ze weszly do kraju w ktorym nie bylo niczego ,a zalegalizowanemu ustroju slugusow komuny nic do tego,Zus Powinno sie zamknac,usunac,i spalic