Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ZUS unieważnił przetarg informatyczny. Powód?

ZUS unieważnił przetarg informatyczny. Powód?

Fot. Wojciech Traczyk/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie podpisze umowy z IBM Polska na modernizację platformy Mainframe. Decyzją zarządu ZUS przetarg w tej sprawie został unieważniony. Powodem jest brak konkurencyjności w postępowaniu, podał ZUS.

"Wykonawca, ogłoszonego jeszcze w grudniu ubiegłego roku, postępowania na wymianę serwerów i macierzy oraz migrację podsystemu DB2 tj. IBM Polska sp. z o.o. został wyłoniony w kwietniu 2016 r. Podjęta zaś przez zarząd ZUS decyzja o unieważnieniu przetargu to wynik prowadzonego w Zakładzie audytu całego segmentu IT i przetargów dotyczących kwestii informatycznych. Dokładna analiza wskazanego postępowania nie pozwoliła na podjęcie innej decyzji" - czytamy w komunikacie.

Według ZUS, w postępowaniu nie były dochowane zasady konkurencyjności.

"W ocenie, pracujących na nasze zlecenie, zewnętrznych ekspertów preferowany był tylko jeden potencjalny wykonawca, co jest złamaniem ustawy prawo zamówień publicznych i nakłada na nas obowiązek unieważnienia postępowania. Dodatkowo, w wyniku braku konkurencyjności, zaproponowana w postępowaniu cena, jest naszym zdaniem nieadekwatna do standardów rynkowych" - powiedział członek zarządu ZUS odpowiedzialny za obszar zamówień publicznych Marcin Wojewódka, cytowany w komunikacie.

W niedługim czasie zapadnie decyzja dotycząca ogłoszenia nowego postępowania związanego z infrastrukturą Mainframe. Obecnie przygotowywana jest ocena potencjalnych możliwości w tym zakresie. Jednocześnie ZUS zapewnia o pełnym bezpieczeństwie posiadanego systemu informatycznego.

"Unieważnienie przetargu nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa całej naszej infrastruktury informatycznej. Posiadane narzędzia dają nam gwarancję poprawności działania całego systemu do czasu zakupu nowego sprzętu" - dodał członek zarządu ZUS nadzorujący pion IT Michał Możdżonek, cytowany w komunikacie.

zus, ibm, przetarg
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
hpania
2016-08-03 16:05
Brawo zus, kupcie cały nowy system i uzależnijcie się od tych co dają więcej niż IBM. Każdy co zna się ciut na temacie wie, że upgrad'u systemu IBM nie może zrobić nikt inny, ale zawsze można kupić cały nowy. Naród widzi i podziwia tą waszą dbałość o naszą kasę. A to, że wyjdzie dużo drożej, no cóż za PR trzeba płacić. Ja czekam z utęsknieniem na ten audyt możliwości innych niż IBM dla ich Mainframe'a. Jako konsultant od IT, strasznie ciekawa jestem co im wyjdzie, I tylko tak na marginesie, czy można wiedzieć jak kasa poszła za tą analizę IT? I kto ją zrobił?
olo główny
2016-08-03 16:02
Nie startował nikt z zusu, zagapili się?
ado31
2016-08-03 14:11
Po co to modernizować jak trzeba zlikwidować ,ZUS z 46000tys pracowników to pomyłka i nie do uwierzenia źe jeszcze funkcjonuje. Komuna się skończyła a to pozostało nam w spadku i jak źebrak wyciąga od nas kasę którą poźera ta ilość pracowników i kooperantów.
Pokaż wszystkie komentarze (17)