Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwalczanie przestępczości gospodarczej. Majątki przestępców do konfiskaty

Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw stanowi jeden z priorytetów - zapowiadają przedstawiciele MSW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, opracowało projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Zaproponowane w projekcie rozwiązania pozwolą jeszcze skuteczniej walczyć z przestępczością gospodarczą - przekonuje MSW. Chodzi między innymi o przejmowanie majątku przestępców. Już w 2014 roku kwota zabezpieczeń majątkowych była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2009 roku i przekroczyła 670 mln zł.

Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw jest dotkliwą dla przestępców metodą zwalczania przestępczości, w tym szczególnie tej o charakterze ekonomicznym, i stanowi jeden z priorytetów organów ścigania - podkreśla MSW.

- Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca służb i specjalistów z wielu różnych dziedzin, w tym na poziomie rządowym. Projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania jej negatywnych aspektów, który przekazaliśmy do dalszych konsultacji społecznych, jest efektem takiej współpracy szefa MSW z Ministrem Finansów i Prokuratorem Generalnym - podkreśla Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w MSW. Tylko silne państwo jest w stanie skutecznie reagować na nieuczciwe praktyki ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych - zaznacza wiceszef MSW.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 wpisuje się w treść Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz prokuratorem generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.

Głównym celem Programu jest ograniczenie przestępczości gospodarczej, poprzez trzy szczegółowe cele:

  • wzmocnienie przeciwdziałania przestępczości gospodarczej;
  • zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości gospodarczej;
  • wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Przestępczością gospodarczą najbardziej zagrożone są sektory: paliwowy, tytoniowy, spirytusowy oraz bankowy. Dotyczy zarówno osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, bankowości czy rachunkowości (przestępczość tzw. białych kołnierzyków), jak i osób wywodzących się z różnych środowisk społecznych, a także zorganizowanych grup przestępczych.

Wartość przejmowanego majątku rośnie lawinowo

Według danych policji utrzymuje się stały wzrost w liczbie zabezpieczeń majątkowych w prowadzonych postępowaniach. W 2014 r. kwota zabezpieczeń majątkowych była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2009 r. (odpowiednio ponad 670 mln zł w 2014 r. i ponad 270 mln zł w 2009).

Od 2009 roku systematycznie spada natomiast liczba osób podejrzanych przez policję o przestępstwa gospodarcze. W 2013 roku osiągnęła ona najniższy poziom od ponad 10 lat i wyniosła ponad 40 tys. osób.

Spadek liczby osób podejrzanych, przy uwzględnieniu jednoczesnego wzrostu liczby przestępstw stwierdzonych, może świadczyć o popełnianiu coraz bardziej złożonych przestępstw gospodarczych, w tym również w ramach zorganizowanych grup przestępczych.

W Programie wskazano na najważniejsze obszary przestępczości gospodarczej, w tym m.in. przestępczość podatkową, w szczególności dot. podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, przestępczość na rynku bankowym, kapitałowym, ubezpieczeń, czy przestępczość związaną z rynkiem gier hazardowych.

Kluczowy element dokumentu stanowi plan działań, będący głównym narzędziem jego wdrażania. Zawarto w nim wykaz zadań służących poprawie skuteczności działań państwa w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.

Koordynatorem Programu, w imieniu Rady Ministrów, jest minister spraw wewnętrznych. Corocznie w MSW, na podstawie informacji otrzymywanych od m.in. KGP, MF czy Prokuratury Generalnej - czyli podmiotów wiodących w realizacji poszczególnych zadań (przekazywanych do końca stycznia) - opracowywany będzie raport na temat postępów w realizacji Programu. Program będzie przedkładany Radzie Ministrów do 31 marca następnego roku.

Podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych mają czas do 19 maja na przesłanie swoich uwag do Programu.

Czytaj więcej w Money.pl
Error w urzędach. Nowy system z błędami Mimo aktualizacji Systemu Rejestrów Państwowych, ten cały czas generuje błędy. Urzędnicy przyznają jednak, że jest ich mniej.
Walka z pijanymi kierowcami. Będą drastyczne kary Prowadzący pod wpływem alkoholu będą mieli przymusowo montowane blokady w autach.
Tagi: przestępcy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz