Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki spółek grupy PKN Orlen zarzucają ich władzom brak dialogu. Zapowiadają protest

0
Podziel się:

Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Związki spółek grupy PKN Orlen zarzucają ich władzom brak dialogu. Zapowiadają protest
(orlen.pl)

Związkowcy PKN Orlen oraz podmiotów zależnych, włocławskiego Anwilu i Inowrocławskich Kopalń Soli _ Solino _, zarzucają władzom spółek brak dialogu w sprawie ich funkcjonowania i w kwestiach pracowniczych. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Pikieta planowana jest na 5 listopada. Związkowcy chcą zwrócić uwagę na planowaną od nowego roku, a ich zdaniem niekorzystną, zmianę systemu zmianowego w PKN Orlen i Anwilu z obecnego pięciobrygadowego na czterobrygadowy oraz na wypowiedzenie pakietu gwarancji socjalnych w Inowrocławskich Kopalniach Soli _ Solino _, gdzie trwa protest głodowy grupy pracowników.

Pytany przez PAP o komentarz do sytuacji w PKN Orlen minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który w środę przebywał w Płocku, podkreślił, iż _ ważne jest, żeby nie zaprzepaścić i nie zaprzestać dialogu na poziomie firmy _. _ To jest niezwykle istotne, żeby związki zawodowe z pracodawcą i pracodawca ze związkami, bo zawsze ta relacja musi być dwukierunkowa, potrafili rozmawiać, nawet jak mają trudne tematy _ - oświadczył. Podkreślił, że rozmowy takie powinny uwzględniać wartości ważne dla pracowników i jednocześnie perspektywy rozwoju spółki.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że przedstawiciele resortu są gotowi do pomocy, jeżeli będzie potrzebne wyznaczenie mediatora, który ułatwiłby osiągnięcie porozumienia lub gdyby była potrzeba zwołania Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

_ Zmiana systemu czasu pracy dotyczy nie tylko PKN Orlen, ale też spółek grupy kapitałowej, w tym Anwilu. Ta zmiana polega na tym, że na miejsce odchodzących na emeryturę nie będą przyjmowani nowi pracownicy. To oznacza, że w PKN Orlen i spółkach grupy kapitałowej, pracować będzie 20 proc. mniej pracowników _ - powiedział PAP Bogusław Pietrzak, szef związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w płockim koncernie.

Według niego, w obecnym pięciobrygadowym systemie pracy w PKN Orlen i spółkach pracuje obecnie ponad 3 tys. 100 osób, a efektem planowanej zmiany byłoby zmniejszenie liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście na system czterobrygadowy.

_ Mówi się o tym, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę, żeby szykować nowe miejsca pracy, a tu robi się odwrotnie. Chodzi też o bezpieczeństwo zakładu. Zostaniemy w okrojonym składzie i to doprowadzi do tego, że bezpieczeństwo PKN Orlen będzie zagrożone _ - ocenił Pietrzak. Dodał, że z informacji, które posiadają związki, nowy czterobrygadowy system pracy miałby wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Jerzy Gawęda z _ Solidarności _ IKS _ Solino _ powiedział PAP, że powodem rozpoczęcia protestu głodowego było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r., w tym w części inwestycyjnej, przewidującej doprowadzenie budowanych tam podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.

_ Pakiet ten był podstawowym dokumentem, na bazie którego prywatyzowano +Solino+ pod kątem budowania podziemnych magazynów ropy i paliw, w których złożono strategiczne rezerwy państwa _ - przypomniał Gawęda. Według niego, podziemne magazyny, tworzone w wyeksploatowanych kawernach solnych, nie spełniają parametrów, które gwarantowałoby strategiczne dla kraju bezpieczeństwo energetyczne.

_ Podstawowy problem, to określenie, jaka jest rola +Solino+ w gospodarce magazynowej, czy spółka ta będzie tworzyła podziemne magazyny na ropę i paliwa, choć nie tylko, bo być może także na gaz. Obecnie magazyny nie spełniają roli, do której zostały przeznaczone. Tą sprawą powinien zająć się rząd _ - dodał Gawęda. Inowrocławskich kopalniach Soli _ Solino _ protest głodowy o charakterze rotacyjnym prowadzi od 20 października 9 do 11 pracowników.

Według PKN Orlen, to związki zawodowe wykazują się brakiem woli do konstruktywnego dialogu - jak w przypadku związku pracowników ruchu ciągłego w płockim koncernie lub w ogóle do podjęcia rozmów - jak w przypadku Inowrocławskich Kopalń Soli _ Solino _

Odpowiadając na pytania PAP dotyczące systemu zmianowego w PKN Orlen biuro prasowe spółki, podkreśliło, że _ w trosce o długoterminowy rozwój PKN Orlen _ prowadzi szereg inicjatyw mających na celu usprawnienie działań operacyjnych, także w obszarze produkcji polegających m.in. na optymalizacji kosztów pracy. Jak przyznał płocki koncern, prowadzone są analizy, dotyczące możliwości zmian organizacji pracy z systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy.

_ Przesłankami do takich analiz jest obserwowane pogorszenie sytuacji w branży rafineryjnej w Europie w ostatnich latach, obniżenie marż rafineryjnych, spadający popyt na paliwa oraz rosnąca presja importowa _ - zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen. Spółka przypomniała, że _ w ostatnich latach w Europie zamknięto szereg rafinerii, a wiele rafinerii istotnie ogranicza przerób _.

PKN Orlen podkreślił, że jego celem jest realizacja strategii na lata 2014-17, dalszy rozwój spółki i tworzenie pracownikom _ perspektyw stabilnego zatrudnienia na przyszłe lata _. Według płockiego koncernu, _ z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić _, że liczba osób, które w wyniku zmian odeszłyby z pracy _ byłaby znacznie mniejsza niż przedstawiana przez związki _, a sam proces byłby rozłożony w czasie, skierowany w większości do osób, które posiadałyby w 2015 r. uprawnienia emerytalne i dodatkowo wsparty programem zachęt finansowych dla odejść dobrowolnych.

Odnosząc się do sytuacji w Inowrocławskich Kopalniach Soli _ Solino _ biuro prasowe PKN Orlen zaznaczyło, że nieobowiązujący już pakiet socjalny _ nie koncentrował się na gwarancjach socjalnych dla pracowników _, a zapisane tam czasowe gwarancje zatrudnienia wygasły w 2000 r. _ Również pozostałe zobowiązania pakietu, dotyczące inwestycji i aspektów technicznych zostały zrealizowane. W związku z tym pakiet jako nieaktualny i wypełniony w całości dokument został wypowiedziany. Nie ma również żadnych podstaw do kwestionowania bezpieczeństwa i sprawności Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw _ - wyjaśnia PKN Orlen.

Jak podkreślono w stanowisku przekazanym PAP, podziemny magazyn i jego infrastruktura są sprawne i spełniają wszystkie niezbędne wymagania wynikające z przepisów. PKN Orlen zapewnił jednocześnie, że realizowany w _ Solino _ program inwestycyjny gwarantuje bezpieczeństwo zarówno w zakresie wywiązywania się płockiego koncernu z obowiązków wobec państwa, jak również stabilną sytuację ekonomiczną spółki.

PKN Orlen podał, że zarząd Inowrocławskich Kopalń Soli _ Solino _ zwrócił się już do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego _ o pomoc w zainicjowaniu działań, które pomogłyby rozwiązać konflikt _ w spółce - zarząd czeka obecnie na wyznaczenie przez Komisję terminu spotkania.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)