Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Koniec sporu zbiorowego w ZUS. Pracownicy dostaną nagrody

8
Podziel się:

Związki zawodowe w ZUS i zarząd zakładu w piątek zakończyły spór zbiorowy. Z porozumienia między stronami wynika, że pracownicy otrzymają nagrody 1 tys. lub 1,5 tys, zł. Wysokość nagrody będzie zależała m.in. od stażu pracy w ZUS.

ZUS obawiał się, że spór ze związkami zakończy się strajkiem
ZUS obawiał się, że spór ze związkami zakończy się strajkiem (Jacek Dominski/REPORTER)

Porozumienie podpisano w piątek. Nagroda będzie uzależniona od długości pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - pracujący do 15 lat otrzymają 1000 zł, a powyżej 15 lat - 1,5 tys. zł brutto. Nagrody mają zostać wypłacone do końca października. Porozumienie zawiera też zasady wyłączeń pracowników z wypłaty nagród - nie otrzymałyby ich m.in. osoby ukarane w ostatnim czasie.

Zobacz także: ZUS nie zbankrutuje, ale emerytury będą niskie. Zobacz wideo:

Będą też podwyżki

Dodatkowe nagrody mogą trafić do pracowników w grudniu, po przeanalizowaniu wykonania funduszu wynagrodzeń. Partnerzy potwierdzili też wcześniejsze podwyżki - od stycznia 2017 r. 150 zł brutto i od sierpnia 2017 r. 200 zł brutto średnio na etat.

- Na rok 2018 i na lata kolejne, pracodawca zobowiązał się podjąć działania zmierzające do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych - stwierdza porozumienie.

Spór trwał od czerwca

Związki rozpoczęły spór z zarządem w czerwcu, domagając się 700 zł podwyżki w tym roku.

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz potwierdził w rozmowie z PAP zawarcie porozumienia ze związkami przez przedstawicieli prezes Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej.

ZUS obawiał się strajku

- Zawsze w rozmowach ważne jest, by obie strony dążyły do kompromisu. W ZUS udało się to osiągnąć - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że nie sprawdził się czarny scenariusz - strajku podczas wydawania decyzji wynikających z obniżonego wieku emerytalnego.

- Wnioski obsługujemy na bieżąco, bez żadnych opóźnień, wydaliśmy ich 100 tys. Udało się też zakończyć spór zbiorowy - dodał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Adam
5 lata temu
Z ZUS-em nie doświadczyłem nigdy niczego przyjemnego-dobrego. Ciągła rozbieżność w wypowiedziach pracowników i wieczne udowadnianie, kto ostatni będzie mieć rację. Od 9 lat wszystkie pytania i odpowiedzi posiadam na papierze i już wiele razy ocaliło mnie to od sporych kosztów wynikających niekompetencji (przepraszam, ale to prawda) większości pracujących tam ludzi.
Ila
6 lat temu
A ja nie dostałam choc pracuje 20 lat i mam podstawy 2900 brutto. Ide strajkować.
gut3k
6 lat temu
Zaklad Utylizacji Szmalu
olek
6 lat temu
ile zarabiają prawnicy ZUS i ile i jak często dostają nagrody. proszę te dwie rzeczy policzyć i podać ile w ciągu roku zarabiają?
Smieszne
6 lat temu
Kazdy by wolal dostac podwyżkę niz jednorazowa nagroda. Wiec kompromis to to nie jest.