Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakiet deregulacyjny
06.08.2012 15:25

Związki przeciwne pakietowi deregulacyjnemu

OPZZ jest przeciw propozycjom zmian prawa przygotowanych przez ministerstwo gospodarki w trzecim pakiecie deregulacyjnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

OPZZ jest przeciw propozycjom zmian prawa przygotowanych przez ministerstwo gospodarki w tzw. trzecim pakiecie deregulacyjnym. Związkowcy podkreślają, że nie akceptują inicjatyw legislacyjnych, które spowodują znaczne straty budżetu państwa.

Na zdjęciu lider OPZZ Jan Guz

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wskazało, że nie zgadza się na m.in.: ujednolicenie terminu zwrotu podatków przez organy podatkowe; wprowadzenie dwuletniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych; podniesienie limitów zwalniających z opodatkowania VAT prezentów o małej wartości; brak sankcji za opóźnienie płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie społeczne raz na sześć miesięcy.

_ Procedura redukcji nadmiernego deficytu finansów publicznych powoduje, że środki budżetowe na cele społeczne: świadczenia socjalne, wsparcie najuboższych, politykę prorodzinną czy wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej są niewystarczające. Na jednostki samorządu terytorialnego nakłada się nowe obowiązki, nie gwarantując ich finansowania _ - wskazano komunikacie.

Przedstawiciele OPZZ dodali, że pod hasłem walki z ograniczaniem barier administracyjnych prowadzenia działalności gospodarczej, Ministerstwo Gospodarki proponuje szereg zmian przepisów prawa niemających istotnego wpływu na przedsiębiorczość, lecz będących zestawem przywilejów podatkowych.

_ Przyjmowanie rozwiązań podatkowych korzystnych dla jednej grupy jest społecznie nieusprawiedliwione i sprzyja pogłębieniu się rozwarstwienia społecznego. Niektóre z propozycji Ministerstwa Gospodarki tworzą ryzyko powstania nadużyć podatkowych i zwiększenia szarej strefy _ - podkreślono.

OPZZ poinformował też, że nie ma zgody związków zawodowych na inicjatywy uszczuplające wpływy do budżetu państwa i tym samym zagrażające realizacji polityki społecznej. _ OPZZ domaga się odejścia od prac nad tzw. trzecim pakietem deregulacji gospodarki, które będą miały negatywne konsekwencje dla finansów publicznych, pracowników, rynku pracy i społeczności lokalnych _ - wskazano.

Tzw. trzeci pakiet deregulacyjny przygotowany przez MG trafił do konsultacji międzyresortowych 14 czerwca. Obecnie w resorcie gospodarki trwają prace nad odpowiedziami na wniesione zapytania. Wśród propozycji trzeciego pakietu deregulacyjnego znalazły się m.in.: poprawa płynności przedsiębiorstw, zmniejszenie zatorów płatniczych utrudniających rozwój przedsiębiorców oraz dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych.

Czytaj więcej o kryzysie w Polsce
Rostowski: Ostrożnie przyglądamy się tej unii - _ Jej głównym zadaniem będzie i musi być zapewnienie stabilności strefy euro _ - powiedział minister finansów.
Polsce również grozi kryzys? Balcerowicz odpowiada Znany ekonomista ocenia stan polskiej gospodarki i perspektywy dla jej rozwoju.
Polska "udomowi" banki? Belka o kryzysie - _ Przygotowujemy się na spowolnienie _ - powiedział szef NBP, udzielając wywiadu _ Wall Street Journal _
Tagi: pakiet deregulacyjny, związki, kryzys, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz