Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie lekarskie przyjdzie SMS-em

5
Podziel się:

Od 1 grudnia pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez lekarza zwolnieniu - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W wiadomości będzie informacja, od kiedy i do kiedy obowiązuje zwolnienie. Usługa będzie darmowa.

Zwolnienie lekarskie przyjdzie SMS-em
(JAN BIELECKI)

Prezes ZUS podkreśliła, że taką możliwość daje posiadanie przez ubezpieczonego założonego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak pisze RMF24, Można tam włączyć opcję otrzymywania SMS-a o L4. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMS-em.

Prawie 92 tys. lekarzy używa już bezpłatnego, elektronicznego certyfikatu ZUS, który służy jako podpis do wystawiania e-zwolnień.

Zwolnienia tylko elektroniczne

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Zaświadczenia papierowe jako wydruk z systemu będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie braku dostępu do Internetu lub wizyty domowej bez sprzętu mobilnego.

E-zwolnienia można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Jednak na szerszą skalę lekarze zaczęli je wystawiać pod koniec zeszłego roku, kiedy ZUS udostępnił do ich podpisywania bezpłatny certyfikat i rozpoczął akcję informacyjną oraz szkolenia.

W związku z wprowadzaniem zwolnień elektronicznych ZUS uruchomił też stanowiska specjalnych regionalnych doradców. Dostępna jest też linia tematyczna o e-zwolnieniach na infolinii telefonicznej ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Krak
4 lata temu
I znowu minimum rok zamieszania i poprawek w systemie. Jak z CEPiK.
Ewa
4 lata temu
Codziennie coś nowego w spyL4. Czy ten ZUS i cała reszta nierobów siedzących na stołkach chce zastraszyć ludzi??? Bez przerwy tylko L4 i L4, czy nie ma ważniejszych spraw tylko pouczanie dorosłych ludzi??? I tak jak ktoś będzie chciał iść na L4 to pójdzie, a wy nie jesteście od wychowywania czy zastraszania, może zacznijcie kontrolować pracodawców, ale bez wcześniejszego powiadomienia o wizycie, zacznijcie ich traktować w taki sam sposób jak pracowników. Jesteśmy dorośli i nikt nie będzie nam mówił jak mamy żyć czy postępować, co to jest obóz pracy???? Zajmijcie się swoimi sprawami a nie szukacie kasy gdzie się da.
Oool
4 lata temu
..aaa dla rodzicow tydzien bez pieniedzy...
wycofać das B...
4 lata temu
Kto pozwolił pielęgniarkom przeczytać Szewców Witkiewicza !!!
ed
4 lata temu
pielęgniarki nie chcą wypisywać elektronicznych zwolnień