Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od grudnia zwolnienia po nowemu. ZUS gotowy na protesty lekarzy

E-zwolnienia mają od grudnia zastąpić tradycyjne L4. Nie wszyscy lekarze są jednak przekonani do tego rozwiązania. Szefowa ZUS Gertruda Uścińska przekonuje, że jej pracownicy są gotowi na sytuacje awaryjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa)
Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system.

1 grudnia w Polsce mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpi je system elektroniczny. Minister Elżbieta Rafalska przekonywała, że tradycyjne L4 przez wiele lat nastręczały wiele trudności lekarzom i pacjentom, a teraz proces ten ma być znacznie ułatwiony. Wyjaśniała, że po wpisaniu numeru PESEL lekarze będą mieli wszystkie dane, które musieli dotychczas wprowadzać ręcznie. E-zwolnienie ma następnie automatycznie trafiać do ZUS.

Tyle tylko, że nie wszyscy lekarze są zwolennikami nowego rozwiązania. Przekonują nawet, że przestaną wystawiać zwolnienia. Chodzi przede wszystkim o to, że nowe prawo nakłada na nich obowiązek posiadania komputerów.

E-zwolnienia mają chronić nasze pieniądze. Prezes ZUS wyjaśnia cel zmian w systemie

Szefowa ZUS Gertruda Uścińska pytana przez "Dziennik Gazetę Prawną" o ewentualny protest lekarzy, odpowiada, że Zakład jest gotowy na sytuacje kryzysowe. - Mamy nie tylko plan B. Mamy plany na większą liczbę sytuacji nietypowych - stwierdziła.

Nie chce przy tym straszyć lekarzy kontrolami. - Tu nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przestraszyć. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, żeby lekarze bezproblemowo przeszli na elektroniczne zwolnienia. Działaliśmy i działamy nie przez przymus, ale przez zachęty i pomoc - przekonuje w rozmowie z "DGP" Uścińska.

Ułatwienie, ale i kontrola zwolnień

Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system. ZUS ma wyłapywać więcej "lewych" L4. - Kontrolujemy i będziemy kontrolować w takim zakresie, w jakim pozwala na to prawo. E-zwolnienia dają na pewno większe możliwości pracodawcom, którzy na bieżąco będą wiedzieć, co się dzieje z ich pracownikiem - powiedziała szefowa ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-zwolnienia, zus, l4, zwolnienia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

;lk;kI znowu ten wredny pis wprowadza cos co powinno działac od 20 lat.

27-11-2018

laik:Troche poczytałem. Ten protest to zwykle lenistwo lekarzy. wprowadzanie e-zwolnienia bylo juz chyba 2 razy przekladane. bylo duzo czasu aby sie … Czytaj całość

27-11-2018

EwaLekarze muszą posiadać komputery - a co w tym takiego zaskakującego? Raczej ciężko pojąć ze to ma być w dzisiejszych czasach problem .

Rozwiń komentarze (7)