Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Od grudnia zwolnienia po nowemu. ZUS gotowy na protesty lekarzy

7
Podziel się:

E-zwolnienia mają od grudnia zastąpić tradycyjne L4. Nie wszyscy lekarze są jednak przekonani do tego rozwiązania. Szefowa ZUS Gertruda Uścińska przekonuje, że jej pracownicy są gotowi na sytuacje awaryjne.

Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system.
Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system. (Bartosz Krupa)

1 grudnia w Polsce mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Zastąpi je system elektroniczny. Minister Elżbieta Rafalska przekonywała, że tradycyjne L4 przez wiele lat nastręczały wiele trudności lekarzom i pacjentom, a teraz proces ten ma być znacznie ułatwiony. Wyjaśniała, że po wpisaniu numeru PESEL lekarze będą mieli wszystkie dane, które musieli dotychczas wprowadzać ręcznie. E-zwolnienie ma następnie automatycznie trafiać do ZUS.

Tyle tylko, że nie wszyscy lekarze są zwolennikami nowego rozwiązania. Przekonują nawet, że przestaną wystawiać zwolnienia. Chodzi przede wszystkim o to, że nowe prawo nakłada na nich obowiązek posiadania komputerów.

Zobacz także: E-zwolnienia mają chronić nasze pieniądze. Prezes ZUS wyjaśnia cel zmian w systemie

Szefowa ZUS Gertruda Uścińska pytana przez "Dziennik Gazetę Prawną" o ewentualny protest lekarzy, odpowiada, że Zakład jest gotowy na sytuacje kryzysowe. - Mamy nie tylko plan B. Mamy plany na większą liczbę sytuacji nietypowych - stwierdziła.

Nie chce przy tym straszyć lekarzy kontrolami. - Tu nie chodzi o to, żeby kogokolwiek przestraszyć. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, żeby lekarze bezproblemowo przeszli na elektroniczne zwolnienia. Działaliśmy i działamy nie przez przymus, ale przez zachęty i pomoc - przekonuje w rozmowie z "DGP" Uścińska.

Ułatwienie, ale i kontrola zwolnień

Elektroniczne zwolnienia mają z jednej strony ułatwiać życie pacjentom i lekarzom, ale z drugiej strony pomogą uszczelnić system. ZUS ma wyłapywać więcej "lewych" L4. - Kontrolujemy i będziemy kontrolować w takim zakresie, w jakim pozwala na to prawo. E-zwolnienia dają na pewno większe możliwości pracodawcom, którzy na bieżąco będą wiedzieć, co się dzieje z ich pracownikiem - powiedziała szefowa ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
VBMF
5 lata temu
Elektroniczne zwolnienie jest przekazywane do ZUS ktory monitoruje karte VISA pracownika na ktorego zostalo zwolnienie wydane . 3 godziny po wystawieniu zwolnienia ZUS dostaje impuls ,ze pracownik zaplacil w barze za 3 piwa LECH i 3 kieliszki ZOLADKOWEJ GOZKIEJ . ZUS wysyla do baru antyterrorystow ktorzy aresztuja pijanego symulanta .....
Nieciekawie
5 lata temu
Patrząc na Gerti są gotowi na sytuacje awaryjne już od dawna.
zwolennik
5 lata temu
no niestety część lekarzy też jest totalna ale część (mimo akcji CBA) już nie Protestowanie dla protestowania przecież totalnym tylko o to chodzi. system jest spoko szybko sprawnie o ile serwery zus się nie zawieszą (niestety za często) :((((((
laik:
5 lata temu
Troche poczytałem. Ten protest to zwykle lenistwo lekarzy. wprowadzanie e-zwolnienia bylo juz chyba 2 razy przekladane. bylo duzo czasu aby sie przygotowac. czytalem ze zus wprowadzil nawet udogodnienie w postaci asystentow medycznych ktorych lekarz moze upowaznic do wypisywania e-zwolnienia. ten protest to kolejna zadyma polityczna
Ewa
5 lata temu
Lekarze muszą posiadać komputery - a co w tym takiego zaskakującego? Raczej ciężko pojąć ze to ma być w dzisiejszych czasach problem .