Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Polacy na L4. Spędzamy na zwolnieniach prawie 280 mln dni rocznie

54
Podziel się:

Chory pracownik może liczyć na wynagrodzenie chorobowe, a potem na zasiłek chorobowy. To pierwsze świadczenie finansuje pracodawca, a drugie jest wypłacane z ubezpieczeń społecznych. Tylko w 2016 roku Polacy spędzili na zwolnieniu lekarskim łącznie 276 milionów dni. Koszty z tym związane są liczone w miliardach złotych.

Polacy na L4. Spędzamy na zwolnieniach prawie 280 mln dni rocznie

Chory pracownik może liczyć na wynagrodzenie chorobowe, a potem na zasiłek chorobowy. To pierwsze świadczenie finansuje pracodawca, a drugie jest wypłacane z ubezpieczeń społecznych. Tylko w 2016 roku Polacy spędzili na zwolnieniu lekarskim łącznie 276 milionów dni. Koszty z tym związane są liczone w miliardach złotych.

– Pracownik, kiedy zachoruje, może liczyć na wynagrodzenie chorobowe, które gwarantuje mu Kodeks pracy. Po 33. dniu, a w przypadku osób powyżej 50. roku życia po 14. dniu zwolnienia, przysługuje zasiłek chorobowy. Jest wypłacany przez ZUS albo pracodawcę, jeśli zatrudnia i ubezpiecza powyżej 20 osób – przypomina Radosław Milczarski z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, np. pracownicy, nabywają prawo do zasiłku po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia, a osoby dobrowolnie ubezpieczone, czyli np. prowadzące działalność – po 90 dniach ubezpieczenia.

– Zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Może wynosić 70 proc., jeżeli okres zwolnienia chorobowego spędzamy w szpitalu.100 proc. zasiłek (także za czas pobytu w szpitalu) przysługuje, jeżeli ulegliśmy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, a także, gdy zwolnienie lekarskie związane jest z ciążą – wskazuje Radosław Milczarski.

Na 100-proc. zasiłek można także liczyć w razie niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Przysługuje on z ubezpieczenia wypadkowego bez tzw. okresu wyczekiwania – określonego okresu ubezpieczenia.

Pracownik, który wyzdrowieje przed upływem okresu zwolnienia, może wrócić do pracy.

– Pracodawca musi mieć jednak pewność, że dany pracownik może wykonywać określony rodzaj pracy. Dlatego pracownik powinien się udać do swojego lekarza prowadzącego, jeżeli jego zwolnienie było poniżej 30 dni, i uzyskać zaświadczenie, które uspokoi pracodawcę i pozwoli przystąpić do pracy. Jeżeli zwolnienie pracownika było dłuższe niż 30 dni, pracownik musi się udać do lekarza medycyny pracy, który wyda odpowiednie zaświadczenie stwierdzające, że może wykonywać pracę na określonym stanowisku i w określonym zakresie – tłumaczy Karolina Polewacz-Rogowska, adwokat z kancelarii Rogowski Olszewski Adwokaci.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2016 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich łącznie 276,3 milionów dni. Oznacza to, że statystycznie każdy pracownik przebywał na chorobowym średnio kilkanaście dni w roku. Z tego tytułu wypłacono z ubezpieczeń społecznych świadczenia na 16,2 mld zł.

Szybszą kontrolę poprawności wykorzystania zwolnienia umożliwiają elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Lekarze mogą wystawiać takie zwolnienia od stycznia 2016 r. za pomocą funkcji dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na swoim profilu na PUE ZUS lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) czy członków rodziny. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne są zapisywane w e-ZLA automatycznie. Z kolei adres pacjenta i dane pracodawcy lekarz wybiera z wyświetlonej listy. Również z listy może wybrać kod choroby. System weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).

– Od stycznia 2016 roku lekarze wystawili już 1,8 miliona takich zwolnień. Do końca czerwca 2018 roku lekarze mogą wybrać formę wystawienia zwolnienia – elektroniczną albo papierową. Od 1 lipca 2018 roku lekarze będą wystawiali tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie – zaznacza ekspert ZUS.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to także ułatwienie dla pacjentów, którzy nie muszą się martwić o terminowe dostarczenie zwolnień do pracodawcy albo ZUS. E-ZLA to również korzyści dla pracodawców.

– Pracodawcy od razu widzą na swoim koncie na PUE ZUS zwolnienie lekarskie swojego pracownika. Mogą elektroniczne wystąpić do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawienia takiego zwolnienia. Jeśli lekarz wystawi e-ZLA, nie muszą sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania i w razie przekroczenia tego terminu obniżać zasiłków – wskazuje Radosław Milczarski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(54)
Klaudia38
6 lat temu
Gdyby firmy wyplacały godne pensje i trakrtowaly pracowników z szacunkiem na pewno nie byłoby tylu zwolnień. Dlaczego za granicą Polacy potrafią wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią i do tego nie chorować przewlekle? Odpowiedź jest prosta- bo wiedzą za co pracują.... I jeszcze jedno już niech ten ZUS tak nie lamentuje bo w firmach zatrudniających powyżej 20 osób zasiłki wypłaca PRACODAWCA nie ZUS nawet po 33 dniach choroby!!!!!!!
Proste
6 lat temu
Tak się dzieje ponieważ system jest wadliwy , obecnie to pracownik decyduje czy iść na chorobowe !!!! I niech tak zostanie , ale należy wprowadzić następujący mechanizm - podnieść składkę chorobową o 50-80% i tym którzy nie chorowali oddać na koniec roku - pracownik zacznie liczyć czy mu się opłaca wyciągać zwolnienie od lekarza.
Lea
6 lat temu
proste, wprowadzić zasady panujące w USA, lub troche łagodniej.... , jak w GB... myśle ,że szybko temat L4 umarłby śmiercią naturalną.... dla nieświadowmych- w USA nie ma czegoś takiego jak L4 płatne, w GB pierwsze 14 dni zwolnienia jest bezpłatne
Bezi
6 lat temu
Co się dziwić, praca za przeciętną pensję w Polsce nie jest warta tego, by pracować w przewidzianym wymiarze godzin.
antyoszust 33
6 lat temu
To jest tragedia narodowa. Chorują głównie budżetowcy , miliony rocznie są na zwolnieniach i na urlopy, na fuchę lub na ryby . Podatnik musi utrzymać i zapłacić miliardy rocznie aby nygusy leniwe i kombinatorzy mogli odpoczywać i go nadal okradać . Dziwne że PIS jeszcze nie wydał ustawy o karach za takie manipulacje,lekarz rok więzienia kombinator rok więzienia a po odbyciu kary rok pracy za darmo . Tylko kto by potem ich wybierał kiedy kilka mln ludzi musiało by być zamkniętych .
...
Następna strona