Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwrot wraku TU-154M nie może być warunkowany oczekiwaniami Rosji

0
Podziel się:

- Mam nadzieję, że Rosjanie zrozumieją i mam nadzieję, że prędzej niż później, że zwrot wraku nie może być w żaden sposób warunkowany jakimikolwiek oczekiwaniami ze strony Rosji - powiedział Donald Tusk.

Zwrot wraku TU-154M nie może być warunkowany oczekiwaniami Rosji
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Zwrot wraku tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, nie może być w żaden sposób warunkowany jakimikolwiek oczekiwaniami ze strony Rosji, co do przebiegu czy efektu polskiego śledztwa - powiedział dziś premier Donald Tusk dziennikarzom w Brukseli.

Jak podkreślił, Rosjanie dobrze wiedzą, że _ jednoznacznie żądamy zwrotu wraku _, lecz za każdym razem strona polska słyszy tę samą odpowiedź, że tak długo, jak długo trwa rosyjskie śledztwo, nie może on być Polsce przekazany.

_ Wydaje się, że strona rosyjska uważa, że przetrzymywanie wraku może być jakby sposobem wpływania na tok śledztwa w Polsce, czy w Rosji. Ja mogę tylko powiedzieć, że jeśli ktokolwiek w Rosji się łudzi, że wyniki polskiego śledztwa będą w jakikolwiek sposób zależne od rosyjskiego punktu widzenia i interesu, czy jakiś nacisków na przykład przetrzymywania wraku, to się myli _ - oświadczył szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że polskie instytucje będą prowadziły śledztwo, którego rozstrzygnięcie będzie, podobnie jak w raporcie komisji kierowanej przez Jerzego Millera, obiektywne, nawet - jak dodał - _ jeśli nieprzyjemne dla strony rosyjskiej _.

_ Mam nadzieję, że Rosjanie zrozumieją i mam nadzieję, że prędzej niż później, że zwrot wraku nie może być w żaden sposób warunkowany jakimikolwiek oczekiwaniami ze strony Rosji co do przebiegu czy efektu śledztwa _ - powiedział premier.

Przebywający dziś z wizytą w Warszawie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że wrak samolotu Tu-154M zostanie zwrócony Polsce w chwili, gdy zakończy się śledztwo. Dodał, że ma nadzieję, że śledztwo zakończy się niebawem. Jak mówił, zakończenie śledztwa zostało przeniesione na kwiecień przyszłego roku.

_ Wiąże się to nie z próbą przeciągnięcia sprawy czy ukrycia jakichś faktów, wręcz przeciwnie. Śledztwo ma być niezwykle staranne po to, by nie pozostawiać jakichkolwiek niejasności _ - zaznaczył Ławrow. Podkreślił, że _ jest to pryncypialnie ważne, zwłaszcza że naciski wokół tej tragedii trwają _. _ Nie chcemy pozostawić jakichkolwiek kwestii, które nie zostaną zbadane do końca _ - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji. _ Ale oczekując momentu zakończenia śledztwa i zwrotu wraku, już kontaktowały się kompetentne organy Polski i Rosji, omawiane były logistyczne, techniczne kwestie związane z transportem wraku do Polski _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)