Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żydzi wybierają. Największe szanse ma...

0
Podziel się:

W Izraelu trwają wybory do parlamentu. Przedwyborcze prognozy jednoznacznie wskazują kto wygra.

Żydzi wybierają. Największe szanse ma...
(PAP/EPA)
bEISIFNN

W Izraelu rozpoczęły sięwybory do parlamentu. Przedwyborcze prognozy wskazują na wygraną prawicowej koalicji partii Likud i Nasz Dom Izrael oraz wróżą trzecią kadencję obecnemu premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Partie rządzące - prawicowy Likud Netanjahu oraz skrajnie nacjonalistyczny Nasz Dom Izrael byłego ministra spraw zagranicznych Awigdora Liebermana - startują ze wspólnej listy. Według sondaży mogą liczyć na ok. 32 mandaty, co daje im słabszą niż obecnie, ale wciąż silną pozycję w parlamencie (Knesecie).

Szanse na drugie miejsce w wyborach (ok. 17 mandatów) ma Izraelska Partia Pracy (Awoda). Jej szefowa Szeli Jachimowicz zapowiedziała już jednak, że nie wejdzie w koalicję z Netanjahu.

bEISIFNP

Głównym rywalem Likudu w walce o podobny elektorat jest Żydowski Dom - prawicowa partia religijna charyzmatycznego polityka Naftalego Benneta, który obiecuje przywrócenie _ żydowskich wartości _ w polityce. Przedwyborcze badania opinii publicznej dają tej partii szansę na największy awans polityczny - z pozycji najsłabszego ugrupowania w tej kadencji Knesetu do rangi trzeciej siły politycznej w Knesecie, dysponującej w nim ok. 14 miejscami.

Komentatorzy przewidują, że nowa koalicja, która może się wyłonić z tych wyborów, będzie jeszcze bardziej prawicowa niż obecna i w dalszym ciągu nie będzie zainteresowana rozmowami z Palestyńczykami, co może spotkać się z niechęcią ze strony UE i USA. Dlatego też - wskazują - Netanjahu może zaprosić do koalicji partię centrową, której rola ograniczy się do łagodzenia wizerunku radykalnie prawicowego rządu.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-22 (6-21 czasu polskiego). Do głosowania uprawnionych jest ponad 5,5 mln z ok. 7,6 mln obywateli Izraela, w tym ok. 800 tys. Palestyńczyków. Do udziału w wyborach nie mają prawa Palestyńczycy z Jerozolimy Wschodniej, okupowanej przez Izrael od 1967 roku; mają oni status rezydentów. Pełne oficjalne wyniki spodziewane są w środę rano.

Czytaj więcej w Money.pl
Po wyborach Izraelem rządzić będzie... Dobiega końca kampania wyborcza. Jutro Izraelczycy wybiorą parlament, Knesset.
Rakietami będą chronić samoloty pasażerskie System antyrakietowy, przeznaczony do obrony samolotów pasażerskich, pomyślnie przeszedł testy.
"To taktyczny geniusz, strategiczny idiota" Benjamin Netanjahu zręcznie przeprowadzał Izrael przez kryzysy, jednak nie ma do zaoferowania długodystansowej strategii - ocenia _ Financial Times _.
bEISIFOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)