Notowania

tvp
22.07.2015 17:00

Zyski TVP mocno wzrosły. Mimo niższych wpływów z abonamentu

Telewizja Polska zarobiła w pierwszym półroczu o 28 mln zł więcej niż rok temu, mimo mniejszych o prawie 20 milionów wpływów z abonamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daniel Kruczynski/flickr (CC BY-SA 2.0))

Telewizja Polska zanotowała w I półroczu 2015 r. dodatni wynik finansowy w wysokości 144,4 mln zł - o 28 mln zł więcej rok do roku - podało w środę Centrum Informacji TVP. Zysk został wypracowany mimo mniejszych o 19,9 mln w porównaniu do zeszłego roku wpływów z abonamentu.

"Przychody abonamentowe po 6 miesiącach 2015 r. wyniosły 277,6 mln zł i były niestety niższe w stosunku do planu, a także niższe o 19,9 mln zł w stosunku do I półrocza 2014 roku. Spadek przychodów abonamentowych jest wynikiem braku kompleksowego uregulowania systemu finansowania mediów publicznych, ale także konsekwencją decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o obniżeniu udziału TVP w podziale środków abonamentowych w 2015 rok" - czytamy w środowym komunikacie.

Mimo przekazania TVP mniejszej kwoty z tytułu abonamentu niż przed rokiem, jak podało Centrum Informacji TVP, spółce udało się jednak wypracować dodatni wynik finansowy w wysokości 144,4 mln zł - o 28,2 mln zł większy od uzyskanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak dodano, jest to zasługa głównie dobrych wyników sprzedażowych TVP, a także ciągłego obniżania kosztów działania spółki, które w I połowie 2015 r. wyniosły 723,5 mln zł i były niższe od zaplanowanych.

Wśród kroków obniżających koszty działania publicznej telewizji, podano m.in.: uporządkowanie relacji z producentami zewnętrznymi programów telewizyjnych, co doprowadziło do poprawy ich efektywności ekonomicznej, zakończenie renegocjacji umów z najważniejszymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, sprzedaż zbędnych nieruchomości, a także większą od zakładanej redukcję etatów. Od początku br. spółce ubyły 84 etaty, natomiast w ciągu ostatnich 12 miesięcy 532.

Zwolnienia w TVP były szeroko komentowane w mediach i budziły sporo kontrowersji. Pracownicy grozili strajkiem, pisali pisma do premiera i ministrów, donosili do Inspekcji Pracy i NIK (te dwie instytucje nie dopatrzyły się nieprawidłowości). Związkowcy twierdzili, że roczne gwarancje zatrudnienia to tylko zasłona dymna, bo zaraz po tym okresie pracowników wyrzuci się hurtowo.

- Odmówiłem uczestniczenia w tej zabawie, bo wykorzystują kruczki prawne, by poddać nas testom. A ja im pomagać w ich spełnieniu nie zamierzam. Oni i tak listę do zwolnień pewnie mają przygotowaną. Na dodatek Leasing Team robi całą akcję nieporadnie: wysłali maila z zaproszeniem do niemal wszystkich pracowników z TVP, a nie tylko swoich. Widać też, że z jakichś względów strasznie zależy im na czasie - mówił w rozmowie z Money.pl anonimowo pracownik telewizji. Więcej na temat kontrowersyjnych zwolnień dowiesz się tutaj.

W omawianym okresie, przychody reklamowe Telewizji Polskiej chociaż większe od zaplanowanych o ponad 12 mln zł, spadły w porównaniu z pierwszą połówką ub. roku o 19,3 mln zł. Jak tłumaczy CI TVP, spadek ten wynika z braku przyciągających telewidzów imprez sportowych, takich jak zeszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Soczi i Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii.

Przełożyło się to również na zmniejszenie o 0,6 punktu procentowego udziału TVP w rynku, który wyniósł 31,6 proc. Mimo to, jak informuje CI TVP, spółka nadal utrzymuje znaczną przewagę nad konkurencją. "Utrzymywana jest ogromna przewaga TVP nad komercyjnymi konkurentami: udziały kanałów TVP były w I półroczu br. o ponad 11,6 p.p. wyższe od udziałów grupy TVN i 9,8 p.p. od grupy Polsat, tj. były większe o blisko 60 proc. od udziałów kanałów grupy TVN i blisko 45 proc. od udziałów Polsatu" - czytamy w komunikacie.

Tagi: tvp, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz