Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Wiatraki bliżej domów. Ustawa odległościowa trafi do Sejmu

11
Podziel się:

Projekt ustawy, który pozwoli na budowę wiatraków bliżej domów, trafi do parlamentu we wrześniu lub październiku - ocenia wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. Podkreśliła, że dziś nie ma tańszego i efektywniejszego źródła niż lądowe elektrownie wiatrowe.

Wiatraki bliżej domów. Ustawa odległościowa trafi do Sejmu
Wiatraki będą mogły powstawać bliżej domów. (Flickr, Valerie Everett, (CC BY-SA 2.0))
bELnHVed

We wtorek w siedzibie resortu rozwoju, pracy i technologii odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu tzw. ustawy odległościowej, która liberalizuje zasadę 10H, czyli odległości określającej jak daleko od zabudowań mogą powstawać elektrownie wiatrowe.

Podczas konferencji po spotkaniu Anna Kornecka zwróciła uwagę, że Polska obecnie ma najniższy udział OZE w swoim miksie energetycznym w całej UE oraz najwyższe ceny hurtowe energii.

- Wniosek powinien być jeden. Należy zrobić coś, co pozwoli zwiększyć udział czystej, zielonej i taniej energii w Polsce. Na dziś w Polsce nie ma tańszego i bardziej efektywnego źródła jak energetyka wiatrowa - powiedziała Kornecka.

bELnHVef
Zobacz także: OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

Jak ocenia wiceszefowa resortu rozwoju, najbardziej realnym terminem kiedy projekt ustawy mógłby trafić do prac w Sejmie to przełom września i października.

Projekt nowych przepisów zakłada, że zasada 10H będzie utrzymana, jednak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego będzie mógł określać inną odległość od budynku mieszkalnego, biorąc pod uwagę zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, ale też przy utrzymaniu bezwzględnej odległości minimalnej 500 metrów.

bELnHVel

Dodatkowo nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu. Obowiązek sporządzenia planu będzie jednak dotyczył obszaru prognozowanego oddziaływania turbiny. Prognoza oddziaływań będzie obowiązkowo uzgadniania z RDOŚ. Likwiduje się też zasadę 10H w stosunku do form ochrony przyrody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELnHVeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
real
5 miesięcy temu
Bliżej, ale jedynie domów polityków i pomysłodawców.
anna
5 miesięcy temu
nie prawda, że wiatraki nie są szkodliwe - wpadają w nie ptaki
Polka
5 miesięcy temu
Postawcie pod sejmem może ich szybciej wywieje
bELnHVeH
KOD
5 miesięcy temu
Ciągle słyszymy na zachodzie tak albo tak i nam to narzucają a z wiatrakami 500m a z tego co wiem w Niemczech to jest minimum 3500m i co?
eko
5 miesięcy temu
Będzie trzeba to i na twoim polu 100 m od domu postawią ci 20 wiatraków i będziesz milczał. Taka jest własność twojej nieruchomości a warta zero ..