Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Covid-19. Zaskakująca wypowiedź wiceministra. Twierdzi, że firmy nie upadają

54
Podziel się

"Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych" - powiedział w w Sejmie wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak. Dodał, że firm w Polsce wręcz przybywa.

Covid-19. Zaskakująca wypowiedź wiceministra. Twierdzi, że firmy nie upadają
Wiceminister Marek Niedużak: firmy w Polsce nie padają przez pandemię. (PAP, Radek Pietruszka)
bDJyPted

Wiceminister przedstawiał informację w sprawie sytuacji branż najbardziej zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii SARS-CoV-2 oraz propozycji wsparcia pracowników i przedsiębiorców.

Wskazał, że w Polsce zarejestrowanych jest o 139 tys. firm więcej niż w lutym 2020 roku. Zaznaczył, że pomoc rządowa dla przedsiębiorstw przekroczyła już 175 mld zł i że "znacząco wzrosła" również liczba postępowań restrukturyzacyjnych i naprawczych, które mają firmy uchronić przed bankructwem.

Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Bielecki: słabym się pogarsza. Firmy toną, więc szukają rozwiązań
bDJyPtef

"Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych" - powiedział Niedużak.

Tymczasem parlamentarzyści zwrócili uwagę, że rządowa pomoc nie trafia do wszystkich potrzebujących.

"Tarcza 6.0 jest niewystarczającym narzędziem, ponieważ koncentruje się na wycinku kosztów, pomijając koszty stałe (...), a część firm nie otrzyma pomocy, bo nikogo nie zatrudniają" - powiedział poseł KO Jacek Tomczak. Wskazał, że "36 proc. małych firm jest na skraju bankructwa,(...) i, że obecna pomoc jest niewystarczająca".

bDJyPtel

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) powiedział, że 2021 rok to kolejny rok obniżonych pensji i wypychania coraz większej liczby na samozatrudnienie.

"Jestem przekonany, że pokonamy wirusa, ale konsekwencje dla gospodarki będą bolesne, bo nawet jak otworzymy restauracje, galerie czy hotele, to ludzie nie rzucą się i nie będą wydawać pieniędzy, bo nie będą ich mieli".

Zgodził się, że obostrzenia były koniecznie, ale - jak podkreślił - jak zamyka się gospodarkę, to od razu należy uruchomić pomoc dla tych, którzy tracą środki do życia. "Trzeba na serio zwiększyć pomoc dla małych firm i ta pomoc musi być długoterminowa" - mówił.

bDJyPtem

Posłowie, którzy uczestniczyli w nocnej dyskusji, domagali się m.in. objęcia pomocą z tarcz antykryzysowych firm turystycznych ze wszystkich rejonów Polski, a nie tylko z obszarów górskich, a przede wszystkie rozpoczęcia procesu odmrażania zamkniętych branż.

Zadali też ponad 40 pytań dotyczących m.in. mechanizmu typowania firm, które mogą korzystać z pomocy tarczy branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0, czy pomocą będą objęte np. spółdzielnie socjalne czy inne organizacje pozarządowe jak np. fundacje. Pytali też, czy państwo zamierza przejmować prywatne hotele, a także dlaczego rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej.

bDJyPten

"Wasze pytania pokazują, że albo nie znacie traci ustaw albo celowo manipulujecie emocjami Polakami" - powiedziała posłanka PiS Joanna Borowik. Podkreśliła, że "twierdzenie, że obecnie nie ma pomocy dla firm, jest kompletną hipokryzją".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyPteG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
cynik
miesiąc temu
Pan minister ma rację - nie może upaść coś co dzięki Pisowi już dawno zdechło. A w ogóle to gratuluję wyborcom PiS inteligentnych ministrów łącznie premierem i prezesem. Co do prezydenta to szanuję jedynie fotel za cierpliwość i tolerancje wobec osobnika który na nim siada.
Kazik
miesiąc temu
U mojego znajomego wszyscy pracownicy dostali ultimatum - zakładacie firmy i współpracujemy, albo likwidujemy firmę - w ten sposób z jednej firmy powstało co najmniej 10. Jak widać wiceminister ma rację.
Marek
miesiąc temu
Minister ogłosił, że firmy nie upadają to nie upadają. A wręcz jest ich więcej. Powtórzy się to w TVP i gra gitara. A to, że ludzie zaraz zaczną korę jeść to już nie ich problem.
bDJyPteH
Klu
miesiąc temu
Zaopatrujemy gastronomię, od października prawie zero obrotu, ale mamy PKD które nie podlega pomocy i już. Takich firm jest setki, rząd jest głuchy na postulaty. Nawet ZUSu nie można umorzyć
Piotr
miesiąc temu
Te firmy które powstają to jakaś kombinacja,albo wypychanie ludzi na samozatrudnienie
...
Następna strona