Notowania

wybory
14.10.2019 06:24

Więcej zdrowia nawet kosztem bezpieczeństwa. Tego Polacy oczekują od nowego rządu

Najważniejsze zadania dla nowego rządu? Lepszy system ochrony zdrowia, gospodarka i sprawy społeczne. Kwestie bezpieczeństwa są mniej ważne, Polacy nie będą też naciskać na zwiększenie liczby mieszkań na rynku i lepszą sieć dróg – wynika z sondażu najważniejszych wyzwań na kolejną kadencję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu będzie rządziło samodzielnie (Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)

Pragniemy lepszej ochrony zdrowia – to najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu. Tak wynika z sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej.

Dla Polaków mniej ważne są kwestie obyczajowe, a najważniejsze – społeczne i ekonomiczne. Jak zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, rządowi najłatwiej będzie spełnić oczekiwania dotyczące podwyżek płac.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja wyborcza była najwyższa od lat
Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja wyborcza najwyższa od 30 lat

- To tren rodzaj polityki gospodarczej, której skutki w krótkim okresie nie obciążają bardzo budżetu, a mogą być pozytywne dla dochodów państwa. Wymuszanie w sposób administracyjny podwyżki płacy minimalnej wpływa na cała siatkę płac – powiedział w rozmowie z "DGP" Borowski.

Obejrzyj: Leszek MillerMiller o sondażowych wynikach: cztery fakty są pewne

Nowy rząd będzie się musiał zmierzyć ze skutkami spowolnienia gospodarczego. Trudniej będzie po 2021 r., gdy skończą się pieniądze unijne z poprzedniej perspektywy budżetowej. Borowski przewiduje, że wzrost gospodarczy spowolni do 2,8 proc PKB – lub nawet mniej, jeśli pojawia się negatywne skutki zwiększenia kosztów pracy.

Wybory parlamentarne 2019. PKW podsumowuje głosowanie
Wyniki wyborów 2019. Kiedy PKW policzy głosy?

Stosunkowo niewielu respondentów wskazuje na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne jako jedno z najważniejszych zadań na nową kadencję, co może świadczyć o tym, że Polacy nie czują się zagrożeni.

Niewielu ankietowanych wskazało też na zwiększenie liczby mieszkań, inwestycje w drogi lokalne oraz wynegocjowanie budżetu unijnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory, partie polityczne, ochrona zdrowia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2019

MietekTydzień temu woziłem jedzenie dla teścia do szpitala. Kasa poszła na piątkę Kaczyńskiego. I tak ze wszystkim. Tylko pudrują bankructwo.

14-10-2019

HenrykTeraz do roboty do roboty

15-10-2019

bhpludzie zrozumcie zwiekszenie placy minimalnej to nie koszt zadu tylko przedsiebiorcow a zadu dochod bo wiecej podatku i ZUS i obrot kasa czyli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)