Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe. W jakie dni będzie można zrobić zakupy?

1
Podziel się:

Niedziele handlowe w Polsce przypadają coraz rzadziej. Kwiecień pod tym względem jednak wyjątkowy ze względu na Wielkanoc. Podpowiadamy, w jakie dni sklepy będą otwarte.

Wielkanoc a niedziela handlowa. Czy dzisiaj sklepy są otwarte?
Wielkanoc a niedziela handlowa. Czy dzisiaj sklepy są otwarte? (Pixabay.com)

Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe w kwietniu

W 2019 r. niedziele handlowe wypadają rzadziej. Zakupy możemy zrobić zazwyczaj jedynie w ostatni weekend miesiąca. Kwiecień br. jest jednak wyjątkiem ze względu na Wielkanoc (21 kwietnia).

Niedziele handlowe w tym miesiącu przypadają więc częściej, bo dwukrotnie. Zakupy zrobimy w ostatni weekend miesiąca oraz tydzień poprzedzający Święta. W pozostałe niedziele zdecydowana większość sklepów, supermarketów i galerii handlowych będzie zamknięta.

Wielkanoc 2019 a niedziele handlowe w kwietniu:

  • Niedziele handlowe: 14 kwietnia i 28 kwietnia
  • Niedziele niehandlowe: 7 kwietnia i 21 kwietnia (Wielkanoc)

Niedziele handlowe w 2019 r.

Niedziele handlowe w Polsce to coraz większa rzadkość ze względu na ustawę o zakazie handlu. Obowiązuje ona od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić w pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Obecnie zakaz został zaostrzony i niedziele handlowe przypadają jedynie zazwyczaj na ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem są te, w które wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie oraz Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych jest większa.

Zgodnie z projektem we wskazane niedziele zakazana jest nie tylko sprzedaż, ale również inne czynności związane z handlem, m.in. logistyka, przeładunki, magazynowanie oraz dystrybucja. Wyłączone z zakazu są natomiast np. apteki, sklepy związane z obsługą turystów, stacje benzynowe, piekarnie oraz kwiaciarnie. Do listy dołączają również punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

W połowie marca br. w Sejmie parlamentarzyści oraz przedstawiciele handlu podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem sprzedaży. Jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę.

Od początku 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
nieczytelne
4 lata temu
mozecie to napisac w dwoch zdaniach a nie jakas p@@@@ną rozprawkę na kartkę A4?