Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Wielkie zmiany w przychodniach. Oto co ma przynieść rządowa rewolucja

29
Podziel się:

Już od października mają obowiązywać nowe zasady dla pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej. Rząd wprowadza tak zwaną opiekę koordynowaną, dzięki której pacjenci mogą liczyć na dużo bardziej kompleksowe podejście ze strony medyków. Takie jest przynajmniej założenie. W praktyce, przynajmniej na razie, wprowadzenie zmian zajmie dużo dłużej - przyznają lekarze.

Wielkie zmiany w przychodniach. Oto co ma przynieść rządowa rewolucja
Wielkie zmiany w przychodniach. Oto co ma przynieść rządowa rewolucja (East News, Adam Staskiewicz)

1 października wejdzie w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki niemu pacjenci POZ mają zyskać możliwość skorzystania z dużo szerszego zakresu usług w ramach opieki koordynowanej.

Rewolucja w służbie zdrowia. Oto co się zmienia

Reforma POZ skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ i na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strach przed kryzysem. "Ludzie starsi się boją. W Żabce węgla nie kupią"

Jak ocenia federacja Porozumienie Zielonogórskie, największa organizacja pracodawców ochrony zdrowia w Polsce, na razie to rozwiązania zapisane tylko na papierze.

Pomysł dobry, ale niemożliwy do wdrożenia

"W praktyce możliwości placówek są ograniczone, kryzys kadrowy się pogłębia, a największym wrogiem projektu jest brak szczegółów i odpowiedniego przygotowania" - czytamy na stronie internetowej federacji. Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego dr Tomasz Zieliński mówił we wtorek w rozmowie z oko.press, że choć rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia już jest, to najważniejsze będzie zarządzenie prezesa NFZ - a to na razie jest w fazie konsultacji społecznych.

"Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, po analizie zarządzenia dotyczącego projektu opieki koordynowanej w POZ oddanego do konsultacji społecznych uważają, że z założenia dobry krok w kierunku ułatwienia chorym poruszania się po ścieżce leczenia, poległ na szczegółach. A właściwie ich braku, bo trudno aktualnie ocenić możliwość wdrożenia opieki koordynowanej w poszczególnych placówkach, skoro więcej jest niewiadomych niż kwestii precyzyjnie określonych" - punktuje organizacja.

Na obecnym etapie zarządzenie otwiera jedynie drzwi do dyskusji o możliwych sposobach realizacji. Jako organizacja zrzeszająca jedną trzecią wszystkich poradni zebraliśmy od lekarzy uwagi, aby następnie, podczas bezpośredniego spotkania z Prezesem NFZ, je przedstawić i zaproponować opcje możliwe do wdrożenia i oparte o realne zasoby placówek - komentuje prezes PZ Jacek Krajewski, cytowany w komunikacie.

- Niemniej sam pomysł na opiekę koordynowaną uważamy za dobry, ale projekt w obecnym kształcie jest niemożliwy do wdrożenia we wszystkich placówkach, a taka obietnica została przecież złożona pacjentom – kwituje.

Minister wywołany do tablicy

W środę o zmiany, jakie mają objąć Podstawową Opiekę Zdrowotną, był pytany minister zdrowia Andrzej Niedzielski. - Finiszujemy, jeśli chodzi o kwestię przygotowania i wdrożenia modelu opieki koordynowanej. Finalizujemy ostateczną wersję zarządzeń prezesa NFZ, bo rozporządzenie MZ zostało wydane w tym zakresie – mówił Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, są dwa obszary dyskusji: zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i korzystanie ze specjalisty, konsultacje lekarza z lekarzem. - W tej chwili, razem ze środowiskiem, bo to nie jest tak, że sami szukamy rozwiązania, pracujemy nad tymi dwoma zagadnieniami – wyjaśnił.

- Chcemy przypilnować tej daty pierwszego października, jeżeli chodzi o zaprezentowanie regulacji, danie możliwości podmiotom do zgłaszania się – zapewnił. Szef MZ stwierdził, że zainteresowanie podmiotów jest bardzo duże, ale poddanie konkretnych danych będzie możliwe po zaprezentowaniu ostatecznej wersji zarządzenia prezesa NFZ i reakcji na nie. - Przypominam, że pacjenci mają swobodę wyboru. Tam, gdzie ten pakiet jest szerszy, można się przenieść – zachęcił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Krzysztof7
4 miesiące temu
Jak widzę takie tytuły to mnie śmiech ogarnia.
Dziadek
4 miesiące temu
A jo cekom na śmierć tylko mom problem bo żona nie chce mnie spolic a dowiedziałem się że człowiek gnije dwanaście lot aż robale zjedzą rdzeń muzgu a człowiek leży bezradny i wszystko cuje a jak się Poli to tuż jest bul ale przez godzinę a nie dwanaście lot
ble ble
4 miesiące temu
ble i co nam, to daje dalej kolejki i brak profesjonalizmu medycznego ,leków ,laboratoria tez nie urywa , państwowe nie prywatne może się to za 20 lat wyklaruje się, jak na razie mamy bajzel prywaciarzy i głupców ministrów
<<<<
4 miesiące temu
Pacjenci dostaną gie....
obsrywator
4 miesiące temu
w PeOZetach? Tych peozetach które dostają pieniądze nie za leczenie tylko za to że pacjenci są tam zapisani? Przecież rodzinni już są poustawiani przez takie rozdawanie i zdemoralizowani - nie będzie im sie chciało nic robić z tego co napisano. Chyba że dostaną więcej pieniędzy ale wtedy pewny będzie tylko transfer forsy a leczenie to już nie koniecznie.
...
Następna strona