Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|
aktualizacja

Wiemy, co dalej z 500 plus dla dzieci z Ukrainy

Podziel się:

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna przyjmowanie wniosków o świadczenie 500 plus. Ze świadczenia będą mogły nadal korzystać dzieci ukraińskich uchodźców – dowiedział się nieoficjalnie money.pl.

Wiemy, co dalej z 500 plus dla dzieci z Ukrainy
Minister Marlena Maląg zachęca do składania w ZUS wniosków o 500 plus jak najszybciej. To zagwarantuje ciągłość wypłat (mrips.gov, Mateusz Wlodarczyk)

Od środy ZUS zaczyna przyjmować wnioski o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Można je składać internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portal Emp@tia.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Wszyscy rodzice i opiekunowie dzieci, którzy złożą wniosek do końca kwietnia 2023 r. będą mieli zagwarantowaną ciągłość wypłat. Przypomnijmy: wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

Program Rodzina 500 plus będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny jajek oszalały. Żeby nie było jak z cukrem. "Będzie efekt domina"

Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje wypłatę pieniędzy przez ZUS do końca czerwca 2023 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, świadczenie będzie na koncie bankowym do końca lipca wraz z wyrównaniem kwot od czerwca. Natomiast jeśli wniosek trafi do ZUS w lipcu, Zakład wypłaci je wraz z wyrównaniem do końca września.

500 plus także dla dzieci z Ukrainy

Jak dowiedział się money.pl, świadczenie 500 plus będzie również wypłacane na ukraińskie dzieci. Na razie uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z 500 plus do końca maja. Ukraiński portal uapl.info, powołując się na rozmowę z wysokiej rangi anonimowym urzędnikiem Ministerstwa Finansów napisał, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kryterium dochodowego dla rodzin ukraińskich, które korzystają z 500 plus.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że takie warunki nie są brane pod uwagę. Ukraińskie dzieci będą mogły korzystać z 500 plus na dotychczasowych zasadach pod warunkiem, że wraz z opiekunami nie opuściły Polski na okres dłuższy niż 30 dni.

Polska ma zabezpieczone pieniądze wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc w tym zakresie zaoferował m.in. UNICEF. Przypomnijmy, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zobowiązał się wpłacić na świadczenia dla tych dzieci 20 mln dol.

Program Rodzina 500 plus został wprowadzony siedem lat temu. Do tej pory wypłacono łącznie 220 mld zł. ZUS przyjął i rozpatrzył 3 miliony wniosków od uchodźców z Ukrainy.

Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że świadczenie to nie będzie w najbliższym czasie zwaloryzowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl