Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wieża na Śnieżniku jak Turów. Czesi grożą postępowaniem w KE

535
Podziel się:

Czeskie organizacje pozarządowe zwróciły się do czeskiego rządu żądaniem wstrzymania dotacji na projekt realizowany, ich zadaniem, z naruszeniem umowy.

Wieża na Śnieżniku jak Turów. Czesi grożą postępowaniem w KE
Wieża na Śnieżniku (Urząd Miejski w Stroniu Śląskim, Projekt pracowni Januszówka)
bEToZpnV

Odbudowa wieży widokowej na Śnieżniku budzi kontrowersje. Projekt nazywany przez krytyków - ze względu na swój kształt - "blenderem", powstaje pod hasłem Wieży Trzech Kultur.

Budowa jest realizowana na zlecenie polskiego inwestora gminy Stronie, jednak dofinansowanie tej inwestycji pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu: Kladsko-Orlicko-Śnieżnik.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało
bEToZpnX

Problem w tym, że - jak twierdzą organizacje ekologiczne - przy inwestycji łamane są warunki pozwolenia na budowę. Wykorzystuje się ciężki sprzęt zagrażający górskiej przyrodzie, podczas gdy ciężkie materiały budowlane powinny być transportowane śmigłowcem na szczyt - pisze next.gazeta.

Pięć organizacji ekologicznych z Czech wezwały czeskie ministerstwa środowiska i rozwoju regionalnego do wstrzymania finansowania budowy wieży - donosiła Informacyjna Agencja Radiowa.

bEToZpod

Czeski minister środowiska Richard Brabec zapewnił: "Jeśli uznamy, że w tej sprawie naruszono unijne przepisy, zwrócimy się o pomoc do Komisji Europejskiej, podobnie jak postąpiliśmy w sprawie kopalni Turów" - pisze next.gazeta.pl.

Również polskie organizacje, jak choćby Koło Partii Zieloni - Ziemia Kłodzka protestowało przeciw tej inwestycji.

- Trwa tam regularna deweloperka. W rezerwacie przyrody pracują koparki i buldożery, żeby zrobić drogę dojazdową do inwestycji - pisał na Facebooku dwa tygodnie temu Maciej Sokołowski prowadzący schronisko Pasterka.

bEToZpoe

Przypomnijmy, że na Śnieżniku - najwyższym, granicznym szczycie po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich - była już kiedyś wieża widokowa. Powstała w ówczesnych Niemczech w 1899 r., a jej pozostałości wysadzono w 1973 r.

O jej powrocie na Śnieżnik debatują w Stroniu Śląskim od lat. W 2016 r. po raz pierwszy w historii tej debaty było już bardzo blisko rozpoczęcia budowy. Jednak nie udało się zgromadzić potrzebnego budżetu, by projekt zrealizować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEToZpoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(535)
byłem tam
3 miesiące temu
cała prawda o czeskiej ekologii = ścieżka w chmurach, wyciągi krzesełkowe, zjazdy torowe, zjazdy rowerowe, hotel, gastronomia i wszędzie drogi kołowe - Czesi robią interes na górach i przebudowują Dolinę Morawy jak chcą i po swojemu - to obłudne bo chodzi tylko o walkę o kasę z turystów
yrkbyk
5 miesięcy temu
kogo ranimy ale nas Polaków mogą
yrkbyk
5 miesięcy temu
Inne kraje w górach budują tylko w Polsce zabraniają inwestować a Czesi niech się zajmą swoimi sprawami
bEToZpoz
Stary Polak
5 miesięcy temu
Ciekawe, że Czeskim ekologom nie przeszkadza "ścieżka w chmurach" w Dolni Morava wraz z drogami dojazdowymi. Zresztą oni w większości maja drogi dojazdowe w Swoich górach i nie protestowaliśmy. Nie ich organy Państwowe wydały pozwolenia więc niech sobie protestują u siebie o Swoje Góry.
Stronie sl.
6 miesięcy temu
Czeski film z tą wieża i Turowem u nich można budować u nas nie bo turystów im podbierzemy
...
Następna strona