Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wieża na Śnieżniku jak Turów. Czesi grożą postępowaniem w KE

535
Podziel się:

Czeskie organizacje pozarządowe zwróciły się do czeskiego rządu żądaniem wstrzymania dotacji na projekt realizowany, ich zadaniem, z naruszeniem umowy.

Wieża na Śnieżniku jak Turów. Czesi grożą postępowaniem w KE
Wieża na Śnieżniku (Urząd Miejski w Stroniu Śląskim, Projekt pracowni Januszówka)

Odbudowa wieży widokowej na Śnieżniku budzi kontrowersje. Projekt nazywany przez krytyków - ze względu na swój kształt - "blenderem", powstaje pod hasłem Wieży Trzech Kultur.

Budowa jest realizowana na zlecenie polskiego inwestora gminy Stronie, jednak dofinansowanie tej inwestycji pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu: Kladsko-Orlicko-Śnieżnik.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało

Problem w tym, że - jak twierdzą organizacje ekologiczne - przy inwestycji łamane są warunki pozwolenia na budowę. Wykorzystuje się ciężki sprzęt zagrażający górskiej przyrodzie, podczas gdy ciężkie materiały budowlane powinny być transportowane śmigłowcem na szczyt - pisze next.gazeta.

Pięć organizacji ekologicznych z Czech wezwały czeskie ministerstwa środowiska i rozwoju regionalnego do wstrzymania finansowania budowy wieży - donosiła Informacyjna Agencja Radiowa.

Czeski minister środowiska Richard Brabec zapewnił: "Jeśli uznamy, że w tej sprawie naruszono unijne przepisy, zwrócimy się o pomoc do Komisji Europejskiej, podobnie jak postąpiliśmy w sprawie kopalni Turów" - pisze next.gazeta.pl.

Również polskie organizacje, jak choćby Koło Partii Zieloni - Ziemia Kłodzka protestowało przeciw tej inwestycji.

- Trwa tam regularna deweloperka. W rezerwacie przyrody pracują koparki i buldożery, żeby zrobić drogę dojazdową do inwestycji - pisał na Facebooku dwa tygodnie temu Maciej Sokołowski prowadzący schronisko Pasterka.

Przypomnijmy, że na Śnieżniku - najwyższym, granicznym szczycie po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich - była już kiedyś wieża widokowa. Powstała w ówczesnych Niemczech w 1899 r., a jej pozostałości wysadzono w 1973 r.

O jej powrocie na Śnieżnik debatują w Stroniu Śląskim od lat. W 2016 r. po raz pierwszy w historii tej debaty było już bardzo blisko rozpoczęcia budowy. Jednak nie udało się zgromadzić potrzebnego budżetu, by projekt zrealizować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(535)
byłem tam
2 lata temu
cała prawda o czeskiej ekologii = ścieżka w chmurach, wyciągi krzesełkowe, zjazdy torowe, zjazdy rowerowe, hotel, gastronomia i wszędzie drogi kołowe - Czesi robią interes na górach i przebudowują Dolinę Morawy jak chcą i po swojemu - to obłudne bo chodzi tylko o walkę o kasę z turystów
yrkbyk
3 lata temu
kogo ranimy ale nas Polaków mogą
yrkbyk
3 lata temu
Inne kraje w górach budują tylko w Polsce zabraniają inwestować a Czesi niech się zajmą swoimi sprawami
Stary Polak
3 lata temu
Ciekawe, że Czeskim ekologom nie przeszkadza "ścieżka w chmurach" w Dolni Morava wraz z drogami dojazdowymi. Zresztą oni w większości maja drogi dojazdowe w Swoich górach i nie protestowaliśmy. Nie ich organy Państwowe wydały pozwolenia więc niech sobie protestują u siebie o Swoje Góry.
Stronie sl.
3 lata temu
Czeski film z tą wieża i Turowem u nich można budować u nas nie bo turystów im podbierzemy
...
Następna strona