Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Spór o wieżę widokową na szczycie Śnieżnika. Zieloni protestują przeciw 34-metrowej konstrukcji

99
Podziel się

Władze Stronia Śląskiego chcą, by wieża na Śnieżniku stała się atrakcją turystyczną. Z kolei ekolodzy, z poparciem posłanki Partii Zielonych Małgorzaty Tracz, protestują przed jej powrotem. Ich zdaniem przyczyniłoby się to do zniszczenia terenów chronionych.

Na szczycie Śnieżnika miałaby stanąć 34-metrowa wieża.
Na szczycie Śnieżnika miałaby stanąć 34-metrowa wieża. (Urząd Gminy Stronie Śląskie, Wikipedia)
bDTuHyGJ

Na Śnieżniku - najwyższym, granicznym szczycie po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich - była już kiedyś wieża widokowa. Powstała w ówczesnych Niemczech w 1899 r., a jej pozostałości wysadzono w PRL w 1973 r.

O jej powrocie na Śnieżnik debatują w Stroniu Śląskim od lat. W 2016 r. po raz pierwszy w historii tej debaty było już bardzo blisko rozpoczęcia budowy. Jednak nie udało się zgromadzić potrzebnego budżetu, by projekt zrealizować.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać
bDTuHyGL

Teraz dzięki uzyskanej dotacji na inwestycje na stole pojawiły się oferty, które mieszczą się w zakładanym przez samorząd koszcie 14,5 mln zł. Wieża, wysoka na 34 metry, ma szansę stanąć na szczycie góry już we wrześniu 2021 r.

Tak ma wyglądać budowla.

bDTuHyGR

Odbudową zajmie się wyłoniona w przetargu Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia.

Przeciw jej powstaniu interweniuje jednak posłanka Małgorzata Tracz.

"Budowa wieży niesie ze sobą ekstremalnie duże ryzyko dewastacji terenów o wysokim stopniu ochrony przyrody, a zatem szczególnie cennych. Ponadto obecność takiego obiektu zwiększy antropopresję w miejscu, w którym już teraz jest oceniana ona jako niebezpiecznie silna" - pisze na swoim koncie w mediach społecznościowych posłanka.

bDTuHyGS

Wyjaśnijmy, że antropopresja to wszelkie przemiany krajobrazu wywołane przez działalność człowieka. Tymczasem, jak przekonuje posłanka, właśnie dziś "stoimy przed szansą pokazania, że dorośliśmy do standardów pojmowania estetyki otoczenia i poszanowania przyrody poprzez zatrzymanie wszelkimi dostępnymi środkami szkodliwej inwestycji, jaką jest ponowna budowa wieży widokowej na Śnieżniku".

Jak argumentuje polityczka, Śnieżnik jest jednym z nielicznych szczytów górskich o kopule naturalnie bezleśnej. Oznacza to, że nie potrzebuje wieży, aby być wspaniałym punktem widokowym.

Projekt oprotestowały też czeskie organizacje ekologiczne, bo przez wierzchołek góry przebiega granica, a po stronie czeskiej jest rezerwat przyrody na obszarze chronionym Natura 2000.

Czeskie Stowarzyszenie Ekologiczne zapowiada, że jeśli przedsięwzięcie nie zostanie zaniechane, o interwencję poprosi Komisję Europejską. Prezes organizacji ekologicznej, Miroslav Vinkler nie bawi się w dyplomację. ”To przykład żałosnej nieprawidłowości funkcjonowania organów ochrony przyrody po czeskiej i polskiej stronie” - oburza się ekolog w otwartym liście.

bDTuHyGT

W swojej interwencji poselskiej Tracz zauważa również, że wedle opracowań środowiskowych dla tego rejonu Śnieżnik miał pozostać w formie jak najbardziej naturalnej.

Pod budowę bazy turystycznej, głównie narciarskiej, przewidziano rejon pobliskiej Czarnej Góry, gdzie jest już jeden z większych w Polsce ośrodków narciarskich. Teraz, w ocenie posłanki, ten środowiskowy kompromis może zostać zniweczony. Pismo z interwencją w tej sprawie Tracz zaadresowała do Ministerstwa Środowiska, wojewody dolnośląskiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDTuHyHm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
debet
9 miesięcy temu
Warto dodać, że przed II wojną na Śnieżniku była wieża, nazywała się Bismarcka bo to były niemieckie ziemie zabrane przez Stalina dla Polski, została zburzona, nie wiem przez kogo, dziś jeszcze na Śnieżniku są resztki gruzu z tej wieży, wniosek wieża już była tylko wtedy nie było "Zielonych oszołomów"
Emeryt 47
9 miesięcy temu
Czesi w pobliżu Śnieżnika w m. Dolna Morawa postawili potężną konstrukcję stalową "Ścieżka w obłokach", jakoś ich ekologom nie przeszkadza?? Co do wieży na Śnieżniku, jeżeli wyrażamy opinię to proponuję zapoznać się z historią budowy wieży, która została zburzona w roku 1973 - groziła zawaleniem. To co ma powstać to ni jak ma się do historii - należało odbudować wg pierwotnego stanu.
ZK590
9 miesięcy temu
Już raz pytałem /wpis zniknął/ gdzie są zieloni jak do Polski z całego świata zwożą tysiące ton śmieci?
bDTuHyHn
tjk
9 miesięcy temu
Jak na Czantorii 20m od granicy czesi stawiali swojego potworka to zielonym to nie przeszkadzało?
turysta
9 miesięcy temu
Pani Poseł jest za młoda, żeby pamiętać, że na Śnieżniku był las, który został zniszczony przez dymy zakładów przemysłowych po czeskiej stronie...jeszcze w latach siedemdziesiątych ten zeschły las można było zobaczyć... wieża nic nie zaszkodzi środowisku, a będzie atrakcją turystyczną
...
Następna strona