Notowania

firmy
11.07.2019 11:25

Wieża sprzedana. Na rynku jest nowy rekord

Wieżowiec Warsaw Spire został oficjalnie sprzedany za 386 mln euro, czyli po dzisiejszym kursie ponad 1,6 mld zł. To nowy rekord na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Budynek kupiła firma Immofinanz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Umowa sprzedaży budynku A w kompleksie Warsaw Spire pomiędzy dotychczasowymi właścicielami – Ghelamco i Madison International Realty – a firmą IMMOFINANZ została podpisana.

Wysokość wieżowca wraz z iglicami sięga 220 metrów czyli 49 pięter, a jego powierzchnia biurowa to 65 tys. m kw. Obiekt jest w całości wynajęty, swoje biura mają tam między innymi: Goldman Sachs, Samsung, JLL, Mastercard, Shire, The Heart, Daftcode, Panattoni i Ghelamco Poland.

– Wieżowiec Warsaw Spire umacnia naszą pozycję jednej z wiodących firm oferujących najwyższej klasy powierzchnie biurowe w Warszawie i stanowi optymalne połączenie wysokiej jakości, bogatej infrastruktury i rozpoznawalnej grupy najemców. Wieża ta stanowi doskonałe uzupełnienie naszego portfela inwestycyjnego i w długim okresie znacząco wzmocni stabilną stopę zwrotu IMMOFINANZ – mówi Oliver Schumy, CEO IMMOFINANZ.

– Jestem bardzo dumny z Warsaw Spire. Został on doceniony nie tylko przez najlepszych najemców, ale także kluczowych graczy na rynkach finansowych. Warsaw Spire na nowo zdefiniował centrum biznesowe Warszawy i stał się ikoną dynamicznie rozwijającej się stolicy. Integralną częścią projektu jest plac Europejski – jedna z najlepszych przestrzeni publicznych stworzonych w Polsce. Mamy nadzieję, i wierzymy w to, że nowy właściciel będzie kontynuował sukces tego miejsca jako tętniącego życiem serca miasta – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Rekord na rynku

– To absolutny rekord na rynku biurowym w Polsce. Taka kwota robi olbrzymie wrażenie, ale nie dziwi. Warsaw Spire to jeden z najatrakcyjniejszych biurowców w stolicy Polski. Transakcja to także doskonały prognostyk dla innych deweloperów budujących w otoczeniu swoje biurowce – komentuje Piotr Smagała, Managing Director REDD, firmy posiadającej bieżące dane z rynku biurowego w całej Polsce.

– Jesteśmy świadkami powstawania nowego centrum biznesowego Warszawy, mało tego, powstaje nowoczesna i wyjątkowa wizytówka stolicy. W sąsiedztwie Warsaw Spire powstają biura, hotele, mieszkania czy atrakcyjne przestrzenie publiczne – dodaje ekpert firmy REDD.

Firma JLL, która pośredniczyła w tej transakcji już zwraca uwagę na popularność otoczenia Warsaw Spire. – Na bieżąco rozmawiamy z kolejnymi inwestorami zainteresowanymi uzupełnieniem swojego portfolio o biurowce, które są realizowane w nowym centrum biznesowym Warszawy. To miejsce cechujące się świetną lokalizacją i wysokim poziomem komercjalizacji. W pełni wynajęty Warsaw Spire – biurowiec o ponadczasowej architekturze i z bardzo mocnym portfolio najemców jest tego znakomitym przykładem – mówi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych w JLL.

Warsaw Spire to hit

Warsaw Spire rozpoczął rozwój nowej, tętniącej życiem dzielnicy biznesowej Warszawy. Ghelamco kontynuuje dalszy rozwój tego miejsca, budując tu nowe projekty: trzy wieżowce w kompleksie The Warsaw HUB oraz 200-metrową wieżę Warsaw UNIT.

W 2017 roku Ghelamco sfinalizowało transakcję sprzedaży budynku B, w którym mieści się siedziba Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) za kwotę ponad 100 mln euro. Rok później ten sam inwestor zakupił budynek C, również za ok. 100 mln euro. Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP stał się równoprawnym właścicielem wieży Warsaw Spire w kwietniu 2018 roku, kiedy to nabył od Ghelamco 50 proc. udziałów w obiekcie.

Dzień Dobry TVN to jeden z najpopularniejszych programów porannych.
TVN zostaje w centrum Warszawy

– Cieszymy się, że pomyślnie zakończyliśmy sprzedaż wieży Warsaw Spire spółce IMMOFINANZ. Nasze przekonanie o silnej rentowności Warszawy w porównaniu z innymi europejskimi miastami Tier 1 połączone z możliwością współpracy z Ghelamco, ekspertem na polskim rynku nieruchomości i doskonałym partnerem biznesowym, pozwoliło firmie Madison wejść na ten nowy rynek. Po naszej ostatniej inwestycji w Capital Park nadal szukamy interesujących możliwości zainwestowania, ponieważ uważamy Polskę za atrakcyjny rynek dla naszej firmy – mówi Matthias Cordier, dyrektor zarządzający Madison International Realty.

Jak pokazują dane REDD, w Warszawie jest już ponad 5,5 mln m kw. biur. Coraz bliżej Warszawie do londyńskiego City, które dysponuje obecnie 6,8 mln m kw. przestrzeni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firmy, biura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

HuhuhaProszę podać wlnazwisko nowego właściciela bo ten fundusz należy do kogoś a nie jak próbuje się wam wmówić jest NICZYJ BEZIMIENNY. Czy właściciel to … Czytaj całość

11-07-2019

piotr12345I dlatego nasz mały deweloperek koniecznie chce zbudować swoje dwie wieże … dwie … Bosze ile kasy by przytulił .. ;-)

11-07-2019

konik podlaskito juz wiecie dlaczego rarusz robi pod gorke pisowi??? ;-)

Rozwiń komentarze (24)