Notowania

Więźniowie seniorzy skarżą się na warunki. Mają swoje potrzeby

Liczba emerytów w więzieniach z roku na rok rośnie. Obecnie karę odbywa 3,2 tys. seniorów. Obrońcy praw człowieka składają opinię w kwestii warunków w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Obecnie karę więzienia odbywa 3,2 tys. seniorów.

Systemowych rozwiązań, które umożliwiłyby więźniom powyżej 61 roku życia odbywać karę w godnych warunkach w Polsce brakuje – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

A wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba więźniów-seniorów rośnie. Od 2008 roku jest ich więcej o 1,7 tys. Od grudnia 2018 roku przybył ich 361 – wynika z danych DGP. Dziś w areszcie lub więzieniu przebywa 3,2 tys. emerytów.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła przed Eruropejskim Trybunałem Praw Człowieka opinię dotyczącą sprawy Aliny D. – 80-letniej podejrzanej w aferze reprywatyzacyjnej. Matka jednego z głównych bohaterów afery Jakuba R. przebywa w areszcie niemal od dwóch lat. Jej prawnicy podważają konieczność zastosowania takiego środka zapobiegawczego.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przy okazji obrońcy praw człowieka zwrócili uwagę na warunki dla seniorów w polskich więzieniach i aresztach. Jednostki penitencjarne muszą być dostoswane do podstawowych potrzeb osób starszych i zapewniać odpowiedni poziom opieki medycznej.

Dodatkowo system musi brać pod uwagę zasadność stosowania środków karnych wobec osób starszych, a także określić przeciwskazania do odbywania kary więzienia – skazuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

DelfinHahaha a jakie godne warunki medyczne ma normalny człowiek NiIE PRZESTEPCA ??????

13-08-2019

mm263Ludzie mający 61 lat codziennie idą do pracy.Przeważnie od ok.czterdziestu lat.I żadna fundacja nie interesuje się ich życiem.A tutaj,proszę,zasłużeni … Czytaj całość

13-08-2019

mikipracuję, płacę podatki i nie stać mnie na godne życie, nie mówię o luksusach, tylko normalnym, zwykłym życiu, mieszkanie komunalne bez wygód, klatka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)