Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Włochy. "Super Mario" nowym premierem? Mario Draghi o krok od stanowiska

6
Podziel się

Profesor ekonomii Mario Draghi otrzymał w środę od prezydenta Włoch Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu. Jego gabinet ma być stworzony z "ekspertów wysokiej rangi". Draghi jeszcze się nie zgodził, ostateczną decyzję podejmie po konsultacjach.

Włochy. "Super Mario" nowym premierem? Mario Draghi o krok od stanowiska
Mario Draghi ma zostać premierem Włoch. Ostatecznej decyzji jednak jeszcze nie podjął (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDTkICFx

Po trwającej ponad godzinę rozmowie z prezydentem 73-letni Draghi powiedział dziennikarzom, że przyjął od niego mandat świadom tego, w jak trudnym momencie jest kraj z powodu pandemii oraz wywołanego nią kryzysu gospodarczego i społecznego.

Zastrzegł, że swoją ostateczną decyzję, czy stworzy gabinet ogłosi po zakończeniu konsultacji. Wyraził nadzieję, że ich rezultat będzie pozytywny, a reakcja ugrupowań politycznych będzie "odpowiedzialna".

- Mamy do dyspozycji nadzwyczajne środki z Unii Europejskiej, szansę na działanie dla dobra przyszłych pokoleń i spójności społecznej - powiedział.

bDTkICFz
Zobacz także: Podatek cyfrowy. Inne kraje nie czekają

Draghi, o którym włoska prasa pisze "Super Mario", latach 2005- 2011 był prezesem włoskiego banku centralnego, a następnie do 2019 roku szefem Europejskiego Banku Centralnego.

Na jego kadencję przypadł ciężki kryzys finansowy, zwłaszcza w strefie euro. Deklarował wówczas, że trzeba zrobić wszystko, co można, by ratować wspólną europejską walutę.

bDTkICFF

Europejskie media podkreślają, że ekonomista, który ocalił euro, spróbuje teraz wyprowadzić swój kraj z ciężkiego kryzysu.

Nie wiadomo jednak, jak duże otrzyma poparcie ze strony sił politycznych. Współrządzący dotąd Ruch Pięciu Gwiazd już zapowiada, że "eksperckiego" gabinetu Draghiego nie poprze.

Jak pisze dziennik "La Repubblica", jest jednym z najbardziej szanowanych obywateli Włoch, a jego nominacja oznacza ostateczny rozpad koalicji centrolewicowej Partii Demokratycznej i Ruchu Pięciu Gwiazd oraz drobnych ugrupowań po niespełna półtora roku rządzenia.

Misja powierzona Draghiemu to druga próba rozwiązania kryzysu rządowego, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego 26 stycznia.

bDTkICFG

We wtorek fiaskiem zakończyły się starania na rzecz rekonstrukcji dotychczasowej koalicji centrolewicy i Ruchu Pięciu Gwiazd oraz powołania trzeciego już rządu Contego.

W reakcji na ten impas prezydent Mattarella oświadczył, że obecna pandemia nie pozwala na rozpisanie wyborów parlamentarnych i że w związku z poważnym kryzysem na jej tle trzeba natychmiast powołać rząd o "wysokiej randze", który "nie będzie identyfikował się z żadną formułą polityczną".

Szef państwa zaapelował do ugrupowań parlamentarnych o udzielenie poparcia takiemu gabinetowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkICGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ciocia Misia
2 miesiące temu
My ze swojej strony powinnismy im wyslac naszych, sparwdzonych w bojach specjalistow, Antoniego od sluzb specjalnych, Lukasza od respiratorow, Przemyslawa od loch, Jadwige od nart, Beate od broszek oraz ksiezy, Jacka od organizacji wyborow, innego Jacka od kilometrowek i carycy Katarzyny, Edyte od pasania pszczol oraz szczepionek. Powinnismy wyslac tam ten wspanialy desant, cudownych specjalistow aby pomogli biednym Wlochom. Bracia Wlosi nie jestescie sami. Slonce Zoliborza wam pomoze.
anioł
2 miesiące temu
Socjalista , liberał ?
Pracownik
2 miesiące temu
Człowiek rotshilda
bDTkICGb
Zwierzak
2 miesiące temu
Dobrze że nie Super Mario Bros
Erassmus
2 miesiące temu
Balcerek , to właściwy expert od wychodzenia z kryzysu i wchodzenia w bezkres biedy . Balcerek potrafi tez uczynić z przemysłu pustynię. Doradzi jak tanio sprzedawać majątek narodowy. Wie tez, jak fachowo się zapomina o interesie narodowym.