Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Wody Polskie na celowniku CBA. Nieprawidłowości w przetargach

31
Podziel się:

CBA zatrzymało sześć osób w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną w sumie na ponad milion złotych. Zarzuty dotyczą również tuszowania prania brudnych pieniędzy oraz zawiązania "zmowy przetargowej" celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Wody Polskie na celowniku CBA. Nieprawidłowości w przetargach
Wśród zatrzymanych znaleźli się przedsiębiorcy z kilku województw. (CBA)

Wśród zatrzymanych znaleźli się przedsiębiorcy z województw mazowieckiego i łódzkiego specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwie osoby zatrudnione w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie - poinformowało CBA.

Faktury na ponad 1 mln zł

CBA ujawniło szereg nieprawidłowości związanych między innymi z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem fikcyjnych faktur na ponad 1 mln zł.

Ustalenia śledczych wskazują także wejście w "zmowę przetargową" celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych oraz "podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, tzw. pranie brudnych pieniędzy".

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Przeszukanie w Wodach Polskich

Funkcjonariusze przeszukali kilkanaście lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie oraz w Oddziale w Radomiu, siedziby firm biorących udział w przestępczym procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową.

Przypomnijmy, że nieprawidłowości dostrzegła również Naczelna Izba Kontroli. Według NIK proces tworzenia i organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przebiegał bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu.

NIK ocenia, że nieprawidłowości dotyczące finansów to konsekwencja niewłaściwego przygotowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do podjęcia zadań, jakie postawiono przed tą instytucją, a także skomplikowany proces jej tworzenia i organizacji.

PGW Wody Polskie powstało 1 stycznia 2018 r. w związku z wymaganą przez Unię Europejską reformą prawa wodnego. Nowa, scentralizowana instytucja przejęła zadania samorządów i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów zajmujących się gospodarowaniem wodami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
LOT
2 lata temu
Tak to jest jak następuje zmiana władzy i nie dotyczy to tylko wód polskich ale wszystkich organizacji które były zarządzane przez poprzedni system. Wszędzie są tarcia i chęć utracenia nowych za wszelką cenę i wykazanie, że kiedyś było lepiej a nowi się nie nadają do niczego. Szczególnie jest to trudne w organizacjach starych w których pracują rodziny, kuzyni i znajomi np. sądy, służba zdrowia, wojsko i dawne pegery w których ludzie zawsze zarabiali najniższe krajowe ale mimo to nie wiedzieć czemu pracowali i mieli się dobrze. To znaczy wiadomo, bo jak mógł traktorzysta z PGR kupić nowego fiata 125 ano tak, zapisał się do PZPR sprzedawał zboże prywatnym osobom bezpośrednio na polu a na karcie wpisywał, że pracował 48 godzin na dobę! Lekarzom tez udowodniono, ze pracowali na dobę więcej niż 24 godziny. W wojsku tez wiadomo, że jeśli coś dla prywatnej osoby sprzedano za 50 złotych to wojsko już płaciło 150 złotych za tę samą część. Przykłady można mnożyć ale jaki z tego wniosek ano taki, że kadra zarządzająca musi zarabiać bardzo dobrze żeby pilnowali naszego majątku a jeśli ktoś ma lepkie ręce i służby to wykażą to powinien siedzieć długie lata i odkupić swoje winy wobec ludzi którzy wierzyli w jego uczciwość.
koko
2 lata temu
do CBA - sprawdźcie przetarg z zeszłego roku "wód polskich" na nowe samochody - covidowy kryzys a oni zakupili kilkaset NOWYCH samochodów terenowych
wodnik
2 lata temu
Dyrektywy unijne wcale nie wymagały stworzenia tego państwowego kolosa pn. Wody Polskie. Upraszczając mocno mówiły głównie o konieczności wprowadzenia odpłatności za korzystanie z wód i o zlewniowości jeśli chodzi o zarządzanie gospodarką wodną. Wody Polskie powstały niejako przy okazji jako urzeczywistnienie idea fix wąskiego grona pewnych osób powiązanych z PiS o centralizacji za wszelką cenę zarządzania gospodarką wodną w tym kraju. A przy okazji stworzenia możliwości do masowego zatrudniania "samych swoich" dzięki odebraniu np. samorządom wpływu na tą dziedzinę. Miało być uczciwiej, gospodarniej, prostszej i sprawniej - wyszło jak zwykle tej władzy wychodzi.
emeryt
2 lata temu
przecież to kolejny twór żeby zatrudnić swoich kolesi
Ari
2 lata temu
Nie ma co się tak podniecać w Polsce ściga się tylko ludzi bez układów z dojną zmianą.
...
Następna strona