Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AKL
|
aktualizacja

Wody Polskie. NIK nie zostawia suchej nitki

121
Podziel się:

Bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu. Tak według Najwyższej Izby Kontroli przebiegał proces tworzenia i organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wody Polskie. NIK nie zostawia suchej nitki
(Flickr)

Warunków, by Wody Polskie mogły w pełni i właściwie wypełnić swoje zadania nie zapewnili ani Pełnomocnik do spraw organizacji Wód Polskich, ani ich Prezes, ani władze samorządowe - ocenia Izba. NIK ma także zastrzeżenia do nadzoru Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.

Jak przypomina NIK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie utrzymuje się m.in. z opłat za usługi wodne i z dotacji pochodzących z budżetu państwa. Po kontrolach wykonania budżetu państwa w 2018 i 2019 r. NIK nie miała jednak możliwości zweryfikowania czy dane zawarte w sprawozdaniach z wykonania planów finansowych instytucji są wiarygodne. "Sprawozdanie dotyczące 2018 r. zostało udostępnione Izbie w przedostatnim dniu kontroli, a rozbieżności między danymi jakie w nim podano, a danymi przedstawionymi w trakcie kontroli sięgały kilkuset milionów zł" - zauważa NIK.

Zobacz także: Szpital na Stadionie Narodowym. "Przygotowujemy się na czarny scenariusz"

Izba zwraca uwagę, że sprawozdanie, m.in. po uwagach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, korygowano aż cztery razy. "W kolejnych wersjach wykazywano wielomilionowe różnice wartości poszczególnych pozycji, w tym przychodów i kosztów, co doprowadziło do diametralnej zmiany wyniku finansowego Wód Polskich za 2018 r. - z zysku w wysokości prawie 95 mln zł podanego w pierwotnej wersji sprawozdania, do straty ponad 38,5 mln po jego korektach" - pisze NIK.

Także w 2019 r. potwierdzenie wiarygodności danych ujętych w sprawozdaniu z wykonania planu finansowego PGW WP nie było możliwe. Dlatego NIK, po kontroli wykonania budżetu państwa w 2018 r. odstąpiła od oceny wykonania rocznego planu finansowego Wód Polskich za ten rok, a w 2019 r. od oceny sprawozdania z wykonania planu finansowego.

NIK ocenia, że nieprawidłowości dotyczące finansów to konsekwencja niewłaściwego przygotowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do podjęcia zadań jakie postawiono przed tą instytucją, a także skomplikowany proces jej tworzenia i organizacji.

Problemy z finansami to jedno. NIK wskazuje także na poważne problemy kadrowe i organizacyjne instytucji. Przykładowo, jak ustaliła NIK, po ponad dwóch latach od utworzenia Wód Polskich, prezes instytucji wciąż nie dysponował informacjami o liczbie przejętych nieruchomości gruntowych, budynków oraz urządzeń należących do Skarbu Państwa.

PGW Wody Polskie powstało 1 stycznia 2018 r. w związku z wymaganą przez Unię Europejską reformą prawa wodnego. Nowa, scentralizowana instytucja przejęła zadania samorządów i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów zajmujących się gospodarowaniem wodami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Gawron
2 lata temu
nom jak się tam zatrudnia takie "kompetentne" "osobistości" ptaki i inne po wędkarskie indywidua co mają pojęcie o wodzie jak foka o Himalajach to czego wy oczekujecie?
GRAŻYNA
2 lata temu
Bardzo słaba kadra, niekopetentna i bardzo nieżyczliwa.Spotkałam się z nieprzyjemnym pomówieniem ze strony urzędnika tej instytucji /Lwówek ŚL/
Ewa
4 lata temu
Tak jak wszystko, czego tknie się PIS. Niszczyciele.
Majk
4 lata temu
Tylko co teraz z tego raportu wyniknie? Jakieś konsekwencje zostaną wyciągnięte? Plan naprawczy wprowadzony? Czy tylko panowie się poklepią po pleckach i wiecie rozumiecie? Mam do czynienia z Wodami Polskimi na stopie zawodowej. Lipna instytucja stworzona na kolanie. Nikt się na niczym nie zna, za nic nie ponosi odpowiedzialności.
NN
4 lata temu
wody polskie nic bardziej mylnie na pewno nie polskie ... ale na pewno do drenowania Polski
...
Następna strona