Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Wojna o elektrownię w Jaworznie. Premier mówi wprost

44
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do konfliktu w sprawie bloku elektroenergetycznego w Jaworznie między Tauronem a Rafako, wyraził zdanie, że to błędy po stronie kierownictwa w obu firmach doprowadziły do klinczu. Dodał, że radziłby im zatrudnić mediatora.

Wojna o elektrownię w Jaworznie. Premier mówi wprost
Jaworzno stało się zakładnikiem walki dwóch firm (East News, Tomasz Kudala/REPORTER)

W sobotę na antenie RMF premier Mateusz Morawiecki był pytany o konflikt między Tauronem a Rafako. W audycji poinformowano, że związkowcy z Rafako chcą przekazać Morawieckiemu petycję, by rząd stanął w ich obronie. - A związkowcy z Tauronu chcą, żeby stanąć w ich obronie – odpowiedział na to premier i dodał, że rozumie racje związkowców w obu firmach, ponieważ walczą oni o obronę swoich miejsc pracy.

- Myślę, że kierownictwo i jednej, i drugiej firmy powinno się uderzyć w pierś (...) To błędy po stronie kierownictwa, w jednej i drugiej firmie, doprowadziły do takiego klinczu – powiedział Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za mało elektrowni i awarie. "Sytuacja niebezpieczna. Możemy pomóc. Pralkę włączmy później"

Wojna między Tauronem a Rafako. Premier Morawiecki komentuje

Dodał, że jego zdaniem obie firmy powinny się porozumieć, a w znalezieniu porozumienia może im pomóc mediator. - Wierzę w to, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pomoże im się dogadać – dodał Morawiecki.

Premier podkreślił, że z jego perspektywy najważniejszą kwestią sporu jest dostępność Jaworzna dla krajowego systemu elektroenergetycznego. - Ta dostępność jest dziś w dwóch trzecich wydajności i to jest najważniejsze – powiedział.

W środę spółka Tauron Wytwarzanie przekazała Rafako wezwanie do zapłaty 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki bloku 910 MW w Jaworznie. Dzień później zarząd Rafako zakomunikował, spółka zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Rafako kwestionuje w całości żądania Taurona, jednak ocenia, że w związku z doręczeniem wezwania "zaistniał stan niewypłacalności". Zarząd Rafako ocenił, że istnieje groźba, że Tauron Wytwarzanie skorzysta z ustanowionych przez spółkę, jako wykonawcy bloku energetycznego, gwarancji należytego wykonania kontraktu na kwotę niemal 550 mln zł.

Rafako atakuje Tauron. Tauron atakuje Rafako

Rafako argumentuje, że blok nie ma wad projektowych, na które wskazuje Tauron w wezwaniu, a wykonane na bloku testy i pomiary w 80 proc. wypadły pozytywnie. Za główną przyczynę wskazywanych przez Tauron nieprawidłowości w pracy jednostki uznał złą jakość węgla.

W piątek Rafako wezwało Tauron Wytwarzanie o zapłatę 606,5 mln zł i spółkę Tauron Polska Energia o zapłatę 251,1 mln zł. Przedmiotem wezwania Tauron są roszczenia o zapłatę 249,6 mln zł tytułem odszkodowania za zawinioną przez Tauron Wytwarzanie szkodę będącą następstwem naruszenia dóbr osobistych Rafako oraz utraty możliwości pozyskania przez spółkę nowych zleceń, wynikającej z braku redukcji gwarancji finansowych będących zabezpieczeniem kontraktu na budowę nowych mocy w technologiach węglowych o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno.

Tauron Wytwarzanie ma też zapłacić Rafako 319,4 mln zł z tytułu odszkodowania "za zawinioną przez Tauron Wytwarzanie szkodę będącą następstwem wydłużenia realizacji kontraktu, z zastrzeżeniem, iż jest to wysokość szkody przy założeniu, iż zakończenie realizacji kontraktu nastąpi do końca 2023 roku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Ryl
rok temu
Tego na trzeźwo nie ogarniam.
Pi Nokio
rok temu
Jesteśmy wzorowymi Katolikami. Nie kradniemy ani nie kłamiemy. Dbamy wzorowo o dobro Ojczyzny a nie własne. Nie stać nas na pałacyki ani działki. Wszystkie nowopobudowane elektrownie są najwyższej jakości, wzorowo i nieprzerwanie pracują. Żadnej nie rozebrano. Spółki państwowe obsadzamy kadrami o najwyższych kompetencjach a brak konkursów powoduje że kadry te mogą pracować od razu, bez marnowania czasu i pieniędzy na konkursy. Podobnie z przetargami. Dzięki nam Macie najtańsze paliwo i prąd oraz najlepszą służbę zdrowia. Moja i Pana Me Yzy niezachwiana postawa moralna, inteligencja Panów Su s Kiego, Sa Cina i Czan Rka oraz uroda naszych posłanek, służyć będzie Bogu, Ojczyźnie oraz całemu społeczeństwu po wiek wieków amen. Oglądajcie tylko TVMAO!
obywatel123
rok temu
Podajcie listę zatrudnienia i płace w tych firmach.Niekompetencja tych ludzi doprowadza do upadłości lub naszych opłat!!!
Wojtek
rok temu
Coś to Jaworzno pechowe - miała być Izera, a teraz ta elektrownia. Czy to aby pisi gród?
wdzięczny
rok temu
jeśli kierownictwo obydwu firm jest powołane z nadania obecnych koalicjantów, to wcale mnie ta sytuacja nie dziwi.... kontekst: budowa elektrowni w Ostrołece, sprawa Turowa i kar, stadnina koni, cuda wokół orlenu i lotosu, kary za partyjną praworządność, partyjna obrzydliwa propaganda itd...
...
Następna strona