Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Tauron odpowiada prezesowi Rafako. Firmy mają spotkać się w prokuraturze

18
Podziel się:

Ciąg dalszy afery wokół awaryjnego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno, który kosztował ponad 6 mld zł. Na poniedziałek w Prokuratorii Generalnej zaplanowano spotkanie przedstawicieli Tauronu, właściciela obiektu, z firmą Rafako, jego wykonawcą.

Tauron odpowiada prezesowi Rafako. Firmy mają spotkać się w prokuraturze
Budowa bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno w 2018 r. (East News, LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS)

W środę (11 stycznia) spółka Tauron Wytwarzanie przekazała Rafako wezwanie do zapłaty 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki bloku węglowego Elektrowni Jaworzno. Obiekt notorycznie był wyłączany ze względu na awarie.

Firma poinformowała w czwartek (12 stycznia), że zamierza ogłosić upadłość. Sam wniosek o wypłacenie kar kosztował ją drastyczny spadek wartości akcji. Mimo tego, że podważana jest zasadność zarzutów wystosowanych przez spółkę Skarbu Państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za mało elektrowni i awarie. "Sytuacja niebezpieczna. Możemy pomóc. Pralkę włączmy później"

Tauron i Rafako spotkają się w Prokuratorii Generalnej

- Jest to historyczne wydarzenie. Rafako przetrwało komunizm, powódź, pewnie 20 prezesów Tauronu, nie przetrwało pana prezesa Szczeszka (Paweł Szczeszek to prezes zarzadu Tauron Polska Energia – przyp.red.). Nie jest to przypadek. Działania Tauronu były obliczone na taki efekt i chyba im się udało - skomentował działania państwowej firmy prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

Kilka godzin później oświadczenie wydała spółka Skarbu Państwa. "Jeżeli Rafako podejmie konstruktywne rozmowy, prowadzące do zawarcia ugody, to jest możliwe rozważenie przez Tauron Wytwarzanie zawieszenia dalszych działań prawnych wynikających z wystawienia noty" - przekazał w komunikacie Trajan Szuladziński, prezes spółki Tauron Wytwarzanie.

Zaznaczył, że firma jest otwarta na mediacje, których celem jest doprowadzenie do polubownego rozstrzygnięcia sporu. "Jednak – wbrew deklaracjom Rafako – nie widzimy realnych działań mających na celu zakończenie projektu, a jedynie działania, które mają zaciemnić sytuację i przykryć prawdziwe problemy dotyczące budowy bloku, tj. wady konstrukcyjne i projektowe, z którymi Rafako sobie nie poradziło" - dodał Szuladziński.

Dodał, że wykonawca bloku Elektrowni Jaworzno nie usunął ponad 100 zgłoszonych wad, z czego ponad 30 pozostaje nieusuniętych od przeszło dwóch lat, oraz odmawia przyznania się do ewidentnych wad projektowych. Na poniedziałek (16 stycznia) zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli Tauronu Wytwarzanie i Rafako w siedzibie Prokuratorii Generalnej.

Spór ws. przyczyn usterek bloku węglowego Elektrowni Jaworzno

Blok 910 MW wybudowany w Jaworznie kosztował ponad 6 mld zł, został uruchomiony w listopadzie 2020 r. Jednak już kilka razy trzeba było wstrzymać jego pracę. Po awarii w sierpniu 2022 r. pojawiła się teoria, że palono w nim niespełniający norm węgiel. Nie zgadza się z nią Tauron.

Rafako to notowana na GPW polska spółka dostarczająca specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu w Polsce i za granicą.

Problemy z tak dużym kontraktem oznaczają dla Rafako, że przyszłość spółki jest zagrożona. Konsekwencje upadłości firmy mogą być poważne, także dla regionu. Bezrobocie w powiecie raciborskim, gdzie znajduje się siedziba Rafako, po upadłości spółki mogłoby wzrosnąć nawet o 77 proc. (szacunki samej spółki).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Venlo
rok temu
W prasie znalazłem że Rafako buduje elektrociepłownię gazową w JSW Koks w Radlinie.Mam nadzieję że tam nie będzie problemu.
Obiektywny
rok temu
To w Tauronie po podwyżkach w Rafako pewnie też. W JSW wołają 25 %. Będzie się działo.
Bob
rok temu
Prokuratoria to nie prokuratura... żenada
Koko
rok temu
Taka ciekawostka: w 1998 Rafako budowało dwa kotły przy modernizacji bloków w elektrowni Siersza w efekcie co pół roku dokonywano napraw kotłów - przepalały się rury..... To pewno też wina wtedy PKE
Polak
rok temu
Widać nie zatrudnili człowieka z polecenia z wysokim wynagrodzeniem w celu wprowadzenia spokoju w biznesie jak u Leszka Czarneckiego. Upadłość firm Polskich powinna kojarzyć się bezpośrednio z rządami PiS. Nienawidzą prywatnych przedsiębiorców.