Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Wraca temat słynnej faktury za Pegasusa. Kaczyński odpowie na pytania komisji

8
Podziel się:

Przed komisję śledczą ds. Pegasusa został wezwany Jarosław Kaczyński. W piątek były wicepremier i szef Komitetu ds. bezpieczeństwa będzie pytany o okoliczności kupna i wykorzystywania izraelskiego systemu. Mogą paść pytania o słynną fakturę.

Wraca temat słynnej faktury za Pegasusa. Kaczyński odpowie na pytania komisji
Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński (GETTY, SOPA Images)

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość, a także celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję. W piątek przesłuchiwany będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński, były wicepremier i szef Komitetu ds. bezpieczeństwa w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kaczyński może być pytany o sprawy natury prawnej, o sprawy natury decyzji dotyczących przyczyn stosowania oprogramowania Pegasus - mówił na antenie RMF24 poseł PiS, członek komisji śledczej Marcin Przydacz.

Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (...) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach - przekonywał Kaczyński we wtorek.

Faktura za Pegasusa

Wraca również temat słynnej faktury na ponad 33 mln zł na "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości", wykrytej przez NIK podczas kontroli CBA w 2018 r. Nie potwierdzono wówczas, na co dokładnie poszły te pieniądza.

Cztery lata później były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski ujawnił, że Centralne Biuro Antykorupcyjne dostało z Ministerstwa Sprawiedliwości przelew na 25 mln zł, które pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości.

Pieniądze te posłużyły do kupna Pegasusa, czyli systemu do inwigilacji, i zostały wydane niezgodnie z przeznaczeniem - przekonywał Kwiatkowski.

Jak pisaliśmy w money.pl, pismo w tej sprawie trafiło do rzecznika finansów publicznych. Jednak wiceminister finansów Piotr Patkowski, który pełni obecnie tę funkcję, odmówił wszczęcia postępowania wyjaśniającego powodu "znikomej szkodliwości".

Kwiatkowski był prezesem NIK do sierpnia 2019 r. Jak tłumaczył, że na początku 2018 r. NIK przeprowadziła kontrolę z wykonania budżetu państwa. Przedstawił też dokument, tzw. kwartalną informację o wykorzystaniu środków otrzymanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (który jest częścią Funduszu Sprawiedliwości), potwierdzający, że środki te zostały wykorzystane.

- To jest suma 25 mln zł. W oparciu o jawne dokumenty mogę powiedzieć, że to nie był cały koszt zakupu tego systemu - podkreślał w 2022 roki Kwiatkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Maks
2 miesiące temu
Oglądałam i co tu wymagać; sroka , naleśnik. Donald idzie po Polskę; do zniszczenia pozostał mu prezes i prezydent a naród ciemny mu pomoże
Zibi
2 miesiące temu
JAK będę chciał to odpowiem, jak będę chciał to złożę przysięgę, pani się nie nadaję, ten pan nie powinien mnie przesluchiwac,,czyli co ten pan jest ponad prawem?tak wygląda demokracja w/g tego pana.Prezydenci USA stawali przeď sądem .
Kaczki
2 miesiące temu
Pod publiczkę żeby ludzieieli się czym zająć . Rozmowa z napletkami tragedia . Nie głosowałem.na kaczy świat ale tu wygrali
podatnik
2 miesiące temu
Funkcjonariuszu Kaczyński na poczatek troszkę wspomnień gdzie ten cyrk się rozłożył! To NARÓD w 1980 wygrał nie opozycja kontraktowa nie NSZZ Solidarność, elity, etc i co ten NARÓD ma w zamian ano ma: bajzel jakim jest PRL bis, który dzięki działaniom takich geniuszy z tytułami a jakże jak Balcerowicz, Belka , Miller,etc jest w dniu 15 marca 2024 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(alias opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w dużej części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 15 marca 2024 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma Ojczyznę? i do tego świętowanie 31 sierpnia jako święta obalenia komunizmu przez funkcjonariusza Tuska zakrawa na chichot historii patrząc na efekty, jakie to obalenie dało Narodowi? Wyborco pamiętaj ten bajzel stworzyli: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, środowisko GW, środowisko PSLu udające chłopów, komunista z dziada pradziada Włodzimierz Czarzasty oraz zagadka towarzyska Hołownia z komisarzem politycznym i towarzystwo dziadka Korwina -nie zasługujące na zainteresowanie zgodnie z wolą głosujących! Przypominam to są ci sami ludzie co ten BAJZEL stworzyli! Tak więc jedyna metoda to zacząć od nowych fundamentów ale do tego potrzebny jest Maximilien Marie Isidore de Robespierre ze swoimi skutecznymi metodami !
Ewa
2 miesiące temu
Ta dzisiejsza komisja jak i wszystkie inne to żenada , brak profesjonalizmu prowadzacych komisje, dostarczanie szoł godny pożałowania cyrk, kompromitujący tych którzy chcieli uderzyć w PiS a sami się kompromitują to przykrywanie ważnych tematów i nieumiejętność ich rozwiązywania