Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
31.10.2019 07:45

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Tłumaczymy różnicę

Niektórzy piszą o "Święcie Zmarłych", myśląc o "Wszystkich Świętych"(co działa w dwie strony). Jak wytłumaczyć tę rozbieżność w terminologii? Czy te określenia można uznać za synonimy?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Tłumaczymy różnicę (Fot: arsdigital)

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Małe przypomnienie

Jak powszechnie wiadomo, każdy święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest świętym. Tym samym jeśli chcielibyśmy pozostać przy terminie "Święto Zmarłych", to powinniśmy używać tego określenia nie na dzień 1 listopada, ale na 2 listopada, bo to właśnie wtedy wspominamy wszystkich zmarłych.

Oglądaj: Jak najskuteczniej wyczyścić nagrobek

Samo używanie terminu "Święto Zmarłych" na określenie Uroczystości Wszystkich Świętych ma swoje źródło w poprzednim ustroju. Święto to było bowiem dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych".

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Dzień poświęcony refleksji

Przypomnijmy, że 1 listopada to w Kościele katolickim, a także w wielu Kościołach protestanckich moment na wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba. Chrześcijanie czczą tym samym zarówno wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych świętych.

Tego dnia porządkujemy groby na cmentarzach, wspominamy zmarłych krewnych, przyjaciół, zasłużonych rodaków.

W 2019 roku 1 listopada przypada w piątek. 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny - czyli wspomnienie wszystkich zmarłych. Drugi dzień świąt ma nieco niższy status niż Święto Wszystkich Świętych. W Zaduszki modlimy się za dusze cierpiące w czyśćcu za ziemskie winy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2019

tatus505Smutno gwiżdże wiatr Pożegnalne szarfy na wiankach rozwiewa wiatr migają jak ludzkie oczy płonące lichtarze z nostalgią i smutno gwiżdże wiatr i … Czytaj całość

13-10-2020

Gniew.Powinno być tylko 1 lstopada Swięto Zmarlych dla wszystkich umarlych bez odrożniania.

31-10-2019

ArturMoim zdaniem świętować się powinno tylko ważne, a krzepiące okoliczności istotne dla naszego prawidłowego funkcjonowania duchowo-cielesnego, a nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)