Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

II tura wyborów prezydenckich 2020, kto może głosować poza miejscem zamieszkania? Co trzeba zrobić, by uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały WP)
Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak zdobyć je przed II turą wyborów?

Zbliża się II tura wyborów prezydenckich 2020. Osoby, które nie mogą głosować w miejscu zamieszkania, muszą posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania, by móc głosować poza miejscem zamieszkania. Jakich formalności należy dopełnić i do kiedy jest na to czas?

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. To wakacyjny okres, więc wielu Polaków wyjeżdża poza miejsce zamieszkania, nie będą oni jednak pozbawieni prawa do wzięcia udziału w głosowaniu.

Aby uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania trzeba udać się do urzędy gminy, w której jest się wpisanym do spisu wyborców. Odebrać trzeba je osobiście, ewentualnie upoważniając do tego zaufaną osobę. Czas na to jest do piątku 10 lipca.

Mając zaświadczanie można głosować zarówno w kraju, jak i za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Należy jednak pilnować zaświadczenia, by go nie zgubić. W przypadku jego zgubienia nie zagłosujemy już nigdzie w wyborach 2020.

Urząd gminy nie wyda kolejnego zaświadczenia o prawie do głosowania, a w gminie, w której jest się wpisanym do spisu, będzie się z niego już wykreślonym.

Osoby, które odebrały zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów 2020, teraz nie muszą już tego robić, ponieważ wtedy zostały wydane 2 egzemplarze, z których 1 uprawnia do głosowania poza miejscem zamieszkania w II turze wyborów 2020.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2020

WerkaAnżejowi zmienili dragi i teraz zamiast wrzeszczeć, ledwie mówi, ale odlot nadal ma mega. Najbardziej podobała mi się wizja seniorów z Belgii, który … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)