Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.05.2019 10:44

Wybory do europarlamentu 2019. Zarobki europosłów. Wynagrodzenie miesięczne plus dieta

W niedzielę 26 maja w Polsce odbyły się wybory do europarlamentu. Po podliczeniu głosów z 99,25 procent komisji wyborczych prowadzi PiS przed Koalicją Europejską. Polacy wybierali 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Podpowiadamy, ile zarabia europoseł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory do europarlamentu 2019. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki (L), wicepremier Beata Szydło (C), prezez PiS Jarosław Kaczyński (P).

Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki z 99,25 procent komisji wyborczych

Wybory do europarlamentu przeprowadzone zostały w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce odbyły się w niedzielę 26 maja.

Polacy wybierali 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Najnowsze dane PKW wskazują, że PiS zwiększył przewagę nad Koalicją Europejską w porównaniu do wyników sondażowych. Trzeci wynik osiągnęła Wiosna Roberta Biedronia. Poza progiem wyborczym po zliczeniu głosów z 99% komisji obwodowych znajduje się Konfederacja z wynikiem 4,55 proc.

Zobacz także: Wybory do europarlamentu 2019. Kaczyński: "Bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni"

Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 45,56 proc.
  • Koalicja Europejska - 38,3 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • Konfederacja - 4,55 proc.

Wybory do europarlamentu 2019. Zarobki europosłów

Tegoroczne wybory do europarlamentu były dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do Parlamentu Europejskiego. W ich wyniku zostało wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów jest mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

W niedzielę Polacy zdecydowali, kto będzie ich reprezentował w Unii Europejskiej przez najbliższych pięcioletnią kadencję. Wybrani politycy będą mogli liczyć na pokaźne wynagrodzenie.

Jak informował "Super Express", podstawowe wynagrodzenie europosła to w przeliczeniu po obecnym kursie około 38 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dzienna dieta w wysokości około 1,3 tys. zł dziennie. Podsumowując, daje to miesięcznie ok. 60 tys. zł.

Dla przykładu polscy ministrowie zarabiają w kraju obecnie ok. 14 tysięcy złotych brutto, w Parlamencie Europejskim zarobią nawet ponad cztery razy tyle. Zarobki europarlamentarzystów są też o wiele wyższe niż to, co zarabiają polscy posłowie. Aktualnie jego podstawowe wynagrodzenie wynosi 8 tys. zł brutto i około 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety.

Europosłowie otrzymują także do 4,5 tys. euro (czyli ok. 27 tys. zł) miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego w swoim kraju. Politycy dodatkowo mogą liczyć m.in. na zwrot kosztów za przejazdy samochodem.

Masz newsa , zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz