Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
24.05.2019 15:28

Wybory do europarlamentu. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w jakich godzinach? Zasady

Wybory do europarlamentu w Polsce zaplanowane zostały na niedzielę 26 maja. Tego dnia Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Unii Europejskiej na najbliższych pięć lat. Podpowiadamy, jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory do europarlamentu. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Zasady

Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce. Oficjalna data

Wybory do europarlamentu w 2019 r. zaplanowano na dni 23-26 maja. Polacy głosować będą w niedzielę 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków można również głosować, będąc poza granicami kraju.

Wyborcy w Polsce w 2019 r. wybiorą 51 posłów do europarlamentu. Jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, wyborcy w Polsce wybiorą jednego eurodeputowanego więcej.

Na wypadek brexitu zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu - podaje PAP.

Zobacz: Wybory do europarlamentu 2019. Brexit zbliża się wielkimi krokami. Przedsiębiorcy uważnie śledzą sytuację na Wyspach

Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce. Gdzie można głosować?

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Każdy obywatel wpisywany jest do rejestru wyborców "z urzędu" na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały.

Jeżeli jednak w ostatnim czasie zmieniliśmy swój adres zamieszkania, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy zostaliśmy dopisani do danego rejestru.

Aby w prosty sposób znaleźć swój lokal wyborczy, należy odwiedź oficjalną stronę Państwowej Komisji Wyborczej - wybory.gov.pl.

Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość. Do lokalu wyborczego w dniu wyborów należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Źródło: wybory-europejskie.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz