Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Czy wolno robić zdjęcia w komisjach? Przepisy nie są jasne

79
Podziel się

- Chciałam zrobić zdjęcie w komisji wyborczej, ale poproszono mnie o schowanie telefonu - pisze rozżalona czytelniczka. Co na to przepisy? Okazuje się, że wiele zależy od "widzimisię" przewodniczącego komisji.

Robienie zdjęć w komisji wyborczej? To wcale nie jest oczywiste.
Robienie zdjęć w komisji wyborczej? To wcale nie jest oczywiste. (WP.PL, WP.PL)
bEgwEWPV

Czytelnicy Wirtualnej Polski przysyłają nam zdjęcia z komisji wyborczych. Niektóre lokale świecą pustkami, a w innych widać tłumy. Pani Joanna chciała pokazać, jak wygląda sytuacja w komisji w jej mieście.

- Wyciągnęłam smartfona i nagle podszedł do mnie jeden z członków komisji, który powiedział, że robienie zdjęć jest zabronione i poprosił, bym schowała telefon. Byłam przekonana, że tylko urn z kartami do głosowania nie wolno fotografować. Jestem mocno zdziwiona tą sytuacją, bo moi znajomi, którzy głosują w innych komisjach, nie mają takich problemów - tłumaczy pani Joanna.

bEgwEWPX

Jak zatem jest z tym fotografowaniem? Przepisy wcale nie są precyzyjne. Nie ma paragrafu mówiącego wprost, że nie wolno robić zdjęć czy nagrywać. Mowa jest tylko o niezakłócaniu przebiegu głosowania i nienaruszaniu tajności.

- Pracownicy komisji wyborczych nie są w świetle prawa urzędnikami publicznymi. Co oznacza, że nie wolno im robić zdjęć, chyba że sami wyrażą na to zgodę. Z kolei jeśli ktoś jest dziennikarzem lub fotoreporterem to może robić zdjęcia w planach ogólnych - mówi money.pl Wojciech Dąbrówka z biura prasowego PKW.

Dąbrówka przypomina jednocześnie, że nie można rejestrować w żaden sposób prac komisji np. robiąc transmisję na żywo przy pomocy smartfona. Co do zasady zabronione jest też fotografowanie urn. Pracownicy komisji dopuszczają jednak wyjątek, gdy kartę do głosowania wrzuca do urny osoby publiczna, np. polityk.

bEgwEWQd
Zobacz także: Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. Technika głosowania (język polski migowy)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgwEWQy
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(79)
Nina
2 lata temu
Robienie problemu z niczego. Jedno zdjęcie mniej do udostępnienia. Dzisiaj podano, że mężczyzna zasłabł na szlaku górskim i najważniejsze dla pewnych ludzi było robienie zdjęć.
tomci
2 lata temu
A gdzie są kamery w lokalach wyborczych?
Kamyk
2 lata temu
Pytanie co ta Pani chciała fotografować na wyborach? Siebie? To musi mieć nieźle zryty beret żeby w takim momencie robić sobie selfie. Głosujący ludzie jak i komisja to osoby prywatne, więc nie można upublicznić ich wizerunku bez ich zgody. Zwykła prowokatorka, skoro jeszcze z tym poleciała do mediów. Typowe "zyganie" na ile można sobie pozwolić, a jak się usłyszy coś co nie pasi, to strasznie poszkodowani.
bEgwEWQz
Wyborca.
2 lata temu
Ja dlatego nie głosuję, bo nie chcę by mi robiono zdjęcia. Żona głosuje , lubi jak jej robią zdjęcia.Paranoja w Polsce, od kąd PIS przy władzy.
wolak
2 lata temu
Nie wolno robić zdjęć komisji, bo to jest tajne. Tak jak i głosowanie.
...
Następna strona